fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Przedłużenie korekty na GPW

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od spadków rynku terminowego i rynku akcji. Dzisiejsze kalendarium makro jest ograniczone. Złoty znowu traci do euro
Piątkowa sesja w USA była bardzo spokojna, w szczególności, że wtedy miało miejsce wygasanie starszych serii instrumentów pochodnych. Po wyższym otwarciu indeksy niewiele zmieniły swoje położenie aż do zamknięcia handlu. Dow Jones i S&P500 zyskały po 0,3 procent, z kolei indeks technologiczny stracił 0,3 procent.
Poniedziałkowe zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło niejednoznacznie. Nikkei 225 nie zmienił swojego położenia, Shanghai B-Shares wzrósł o 0,4 procent, z kolei Hang Seng stracił 0,8 procent. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania od spadków sięgających około 0,5 procent.
W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym na pierwszym miejscu znalazły ceny producentów w Niemczech za maj. Inflacja PPI nie zmieniła się m/m przy prognozie wzrostu o 0,1 proc. i ostatnim wzroście o 1,0 proc.  Licząc rok do roku inflacja wzrosła o 6,1 proc., przy prognozie wzrostu o 6,3 proc. i ostatnim wzroście o 6,4 proc. Inflacja rośnie systematycznie od października 2009 r. i utrzymuje się na poziomie wyższym niż w rekordowym lipcu 2007 r., kiedy to wzrosła do 8,2 proc. r/r.
O godzinie 10:00 poznamy bilans obrotów bieżących i kapitałowych eurolandu za kwiecień. Ostatnim odczytem makro będą koszty pracy eurolandu za I kwartał – zostanie opublikowany o godzinie 11:00.
Kontrakty terminowe na WIG20 otworzyły się 14 punktów poniżej piątkowego zamknięcia. Na uwagę zasługuje baza jaka powstała w piątek między indeksem blue chipów a wrześniową serią futures, sięgająca aż 46 punktów. Spekulanci mogą próbować teraz zmniejszyć bazę do bardziej racjonalnego poziomu kosztem spadku WIG20 lub wzrostu FW20U11.
Należy pamiętać, że po dzisiejszej sesji zostanie przeprowadzona nadzwyczajna korekta pakietów akcji PZU w indeksach WIG20, WIG oraz WIG Poland.  W wyniku tego nowy pakiet akcji spółki w tych indeksach począwszy od sesji giełdowej w dniu 21 czerwca, będzie wynosił 55 967 000 sztuk.
Rynek akcji rozpoczął handel od spadków, które w przypadku WIG20 wyniosły ponad 1 procent. Małe i średnie spółki traciły mniej, bo poniżej 0,5 procent.
Złoty osłabił się wobec euro do poziomu 3,995. Po ubiegłotygodniowej, właściwie jednodniowej przecenie, która zabrała całe umocnienie krajowej waluty z ostatnich tygodni, przyszedł czas na test stabilności 4 zł za euro.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA