fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Minister zwolni z podatku bezpłatne porady prawne

Andrzej Zwara, prezes NRA: – Adwokaci chcą pomagać ubogim, ale obawiają się konsekwencji karnych skarbowych
Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
W sobotę adwokaci chcą doradzać osobom najuboższym za darmo. Obawiają się kar za niezapłacony VAT. Proszą ministra finansów o gwarancję bezpieczeństwa
Jak się nieoficjalnie dowiaduje-my, minister finansów Jacek Rostowski zgodzi się na zwolnienie z podatku VAT bezpłatnych porad świadczonych przez adwokatów i radców prawnych. I to nie jednorazowo, lecz na stałe. Byłby to oczekiwany przełom i spełnienie postulatu od lat stawianego przez środowiska zaangażowane w prawniczą działalność pro bono na rzecz najuboższych. Szczegóły decyzji mają być znane dzisiaj.

Z kasą czy bez

W sobotę, 4 czerwca Naczelna Rada Adwokacka organizuje dzień bezpłatnych porad. To akcja adresowana do osób, których nie stać na prawnika, zainicjowana jeszcze przez prezes Joannę Agacką-Indecką. Organizowana dwa razy do roku, wiosną i jesienią, zakorzeniła się już w środowisku.
Dotychczas odbywała się na zasadzie milczącego porozumienia: adwokaci od bezpłatnych porad nie płacili podatku, a fiskus ich za to nie ścigał, chociaż przepisy nie przewidują zwolnienia z VAT nieodpłatnych usług prawniczych. W tym roku sytuacja jest o tyle nowa, że od
1 maja prawnicy muszą rejestrować swoje usługi w kasie fiskalnej i wydawać klientom paragony. Jeśli tego nie zrobią, grożą im surowe konsekwencje karne skarbowe. Kasy wzmogły więc ich niepokój co do skutków doradzania za darmo.
– Koledzy mają obawy. Pytają mnie, czy wolno im udzielać porad bez zarejestrowania ich w kasach fiskalnych, a ja przecież nie mogę im powiedzieć, że tak – tłumaczy prezes NRA Andrzej Zwara.

Niepewność przed akcją

– Niepewność sytuacji spowodowała, że w tym roku do udziału w akcji w naszej izbie zgłosiło się mniej adwokatów niż w latach ubiegłych – przyznaje Jerzy Glanc, dziekan Pomorskiej Izby Adwokackiej.
NRA zwróciła się więc do ministra sprawiedliwości oraz do ministra finansów z oficjalnymi zapytaniami o VAT w razie świadczenia pomocy prawnej pro bono.
Prezes NRA napisał także do premiera. W rozmowie z „Rz" podkreślił, że wie o tym, iż minister Krzysztof Kwiatkowski z dobrą wolą interweniował w tej sprawie u swojego kolegi z rządu, który ma głos decydujący.
– Jeżeli jednak adwokatura nie dostanie odpowiedzi na swoje pisma, to będzie zmuszona odwołać sobotnią akcję – mówi prezes Zwara.
Wygląda na to, że być może nie będzie takiej potrzeby.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Czytaj też artykuły:
 
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA