fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Jacek Kurski - PO likwiduje państwo

Jacek Kurski
Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
PiS w kampanii będzie mówiło tylko prawdę o państwie – zapowiada europoseł tej partii
"Określenie spin doktor jest dla mnie uwłaczające" – to pana słowa?
Jacek Kurski, europoseł PiS: Nie powiedziałem chyba uwłaczające, lecz degradujące dla osoby o wyższych horyzontach. Spin doktor zawiera słowo spin, czyli coś podkręcić, zmanipulować. Nie ukrywam, mam pewien talent medialny. Byłem przez wiele lat dziennikarzem telewizyjnym, radiowym i prasowym.
Natomiast nie jest to w ogóle moją pasją, to talent uboczny, który się czasem przydaje. Zupełnie mnie spin nie kręci.
Jest pan więc trendsetterem?
Czy pan mnie nie obraża? (śmiech). Siłą mojej formacji jest i powinna być prawda. Nasz problem polegał na tym, że wskutek bariery komunikacyjnej często nie możemy dotrzeć do społeczeństwa z prawdą. Nawet trafne uderzenie w nastroje społeczne, odczytanie tego, co ludzi rzeczywiście dotyka i nurtuje, jest natychmiast stygmatyzowane przez mainstreamowe media.
Przykład zakupów Jarosława Kaczyńskiego. Strzał w dziesiątkę, ale natychmiast jest przebijany tym, że Jarosław Kaczyński coś powiedział o Biedronce czy że płacił 200-złotowym banknotem.
A jaka jest prawda o Jarosławie Kaczyńskim? Czy włożył kolejną maskę? Najpierw był łagodnym politykiem w żałobie podczas kampanii wyborczej, potem brutalnym krytykiem Platformy Obywatelskiej, teraz zajmuje się sprawami merytorycznymi takimi jak wysokie ceny.
Mam w tej sprawie sumienie czyste. Intuicje i rady, jakie dawałem (w kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego – red.), były konsekwentne i spójne z tym, co mówiłem przed chwilą. Tylko prawda.
Prawda, czyli co?
Nastroje społeczne, troski społeczne, wyzwania, które stoją przed Polską, generalnie prawda o naszym państwie.
A ta prawda jest taka, że Platforma likwiduje państwo, uroczyście w białych rękawiczkach likwiduje państwo na każdym kroku. Od symbolicznej sceny, kiedy polscy kierowcy stoją w tirach w Rosji, bo państwo nie załatwiło umowy. I to w sytuacji, gdy 80 proc. transportu rosyjskiego idzie tranzytem przez Polskę, a tylko 9 proc. polskiego idzie przez Rosję. Czyli wszystkie atuty mamy w rękach.
Aż po takie grube rzeczy, jak wycofywanie się państwa z odpowiedzialności za emerytury, wyprzedaż najlepszych skrawków majątku, jak Lotosu.
Państwo wycofuje się z odpowiedzialności za służbę zdrowia, likwiduje pocztę, kolej. Państwo po prostu dzisiaj zanika.
Czy Jacek Kurski będzie startował do Sejmu w tym roku?
Nie ma takiego oczekiwania ze strony prezesa.
A ze strony Jacka Kurskiego?
Byłoby to dziwaczne. Polskiej prawicy jest potrzebna generacja polityków o pewnej może nie specjalizacji europejskiej, ale jednak z pewnym otrzaskaniem w Europie w sytuacji, kiedy 70 proc. decyzji dotyczących Polski zapada czy jest kontrasygnowanych przez Brukselę.
Jednocześnie, byłoby dziwaczne wpychać się na listy teraz, kiedy jest tylu znamienitych ludzi z kancelarii Lecha Kaczyńskiego, rządu Jarosława Kaczyńskiego.
Jarosław Kaczyński zapowiadał, że ustąpi z fotela szefa partii w wieku 100 lat. Nie martwi pana, że o przywództwo w PiS będzie mógł pan powalczyć dopiero jako 80-latek?
Jestem młodszy od Jarosława Kaczyńskiego o 17 lat. Gdy zrezygnuje, będę miał 83 lata.
Spokojnie się przygotowuję do tego wyzwania. Nawet zaczynam myśleć o diecie, która sprawiłaby, że będę w pełnej formie intelektualnej po osiemdziesiątce.
Nie chciałby pan wcześniej powalczyć o przywództwo na prawicy?
Nie ma takiego przyzwolenia. Ja jestem lojalny i zdyscyplinowany.
Adam Bielan wróci do PiS?
Byłem o to ostatnio pytany. Nie jestem przesadnym zwolennikiem tej części Ewangelii, która mówi, że większa radość z jednego nawróconego niż 99 sprawiedliwych. W polityce niszczy to moralność.
Pan kiedyś też był nawrócony.
Ale ja się nazywam Jacek Kurski. Ja jestem zupełnie inne zjawisko. Większa jest radość z 99 sprawiedliwych, którzy twardo są przy PiS, niż z jednego, który się pomylił.
Obejrzyj materiał wideo
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA