fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Czynsz z najmu bank traktuje jak premię

Musisz udowodnić, że czynsz z najmu to stabilne źródło dochodów ?
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Wynajmujesz mieszkanie, na które zadłużyłeś się w banku i chcesz zaciągnąć kolejny kredyt? Musisz udowodnić, że czynsz z najmu to stabilne źródło dochodów ?
Jak podkreślają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl, trzeba się pozbyć złudzeń: zaciągnięty już kredyt hipoteczny negatywnie wpływa na naszą zdolność kredytową.Nawet jeśli czynsz pobierany za wynajmowane mieszkanie jest wyższy niż comiesięczna rata kredytu.
– Co z tego, że raty są w pełni pokrywane z czynszu. Wynajem mieszkania jako źródło dochodów nie jest pewne, w każdej chwili może wyschnąć – tłumaczy Mikołaj Fidziński z porównywarki Comperia.pl. ?
Z drugiej jednak strony czynsz jest dodatkowym zarobkiem. Mikołaj Fidziński radzi więc, by wliczyć go do całości dochodów, aby mieć lepszą pozycję w rozmowach w banku dotyczących pożyczki.
?– Zanim jednak zaczniemy się o nią starać, radzę zlikwidować karty kredytowe czy limit kredytowy na koncie, które obniżają szanse na uzyskanie kredytu. A co dopiero kilkusettysięczny kredyt hipoteczny! – tłumaczy Fidziński. – Każde dodatkowe obciążenie kredytobiorcy zagraża jego płynności finansowej – dodaje.
Czy wystarczy poinformować bank o dochodach z czynszu? – Nie ma tak łatwo. Bank oczekuje twardych dowodów, świadczących o tym, że czynsz jest stabilnym źródłem dochodu. Niektóre instytucje wymagają udokumentowania tego faktu w zeznaniu podatkowym, inne zaś przedstawienia odpowiednio długiej umowy najmu – tłumaczy Mikołaj Fidziński. – Czynsz z najmu jest traktowany podobnie jak premie za dobre wyniki w pracy. Tylko te regularne są traktowane przez banki poważnie – podkreśla. ?
Według analityków z Comperia.pl trudno dokładnie obliczyć, jaką zdolność kredytową będzie miała osoba wynajmująca mieszkanie sfinansowane kredytem, która stara się o nową pożyczkę. ?
Analitycy podają jednak przykład. Klient, który nie ma innego kredytu hipotecznego, nie ma karty kredytowej itd., zarabiający 6 tys. zł netto, a wydający miesięcznie 1,8 tys. zł, ma zdolność kredytową na poziomie 245,5 tys. zł (przy założeniu, że pierwszy kredyt chce zaciągnąć na 30 lat). ?
Z kolei klient, który jest już zadłużony w banku, płacący miesięczną ratę w wysokości 1,5 tys. zł, i którego dochód po doliczeniu zarobków z najmu wzrasta do 8 tys. zł, zdolność kredytową ma na poziomie 204,5 tys. zł. ?

Patrz też tabele: ?

Zdolność kredytowa?
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA