fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Rodziny pytaja o umowę z Rosją

Mec. Rafał Rogalski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Jak dowiedziała się „Rz”, mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik dziewięciu rodzin ofiar katastrofy (w tym m.in. Jarosława Kaczyńskiego) dzisiaj złoży pismo do premiera Donalda Tuska z pytaniami o umowę zawartą z Rosją, na podstawie której badana jest katastrofa pod Smoleńskiem.
Zgodnie z tą umową podstawą wyjaśniania katastrofy są regulacje zawarte  w Załączniku 13 Konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 r.
Adwokat chce wiedzieć jak doszło do zawarcia umowy z Rosją, jakie uzgodniono w niej metody rozstrzygania sporów i czy ta umowa została ona zarejestrowana w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
- We wniosku o udostępnienie informacji publicznej pytam premiera o kilka spraw. O to jak doszło do zawarcia umowy z Rosją oraz kto ze strony polskiej ją negocjował i ustalił jej treść. Kolejna kwestia dotyczy tego, w jakiej formie: pisemnej czy  ustnej umowa została zawarta, a także czy i jakie przewidziano w niej tryby odwoławcze dotyczące rozstrzygania sporów – wyjaśnia "Rz" mec. Rogalski. - Proszę również o informację, czy wspominana umowa z Rosją została zarejestrowana w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Taki obowiązek jest przewidziany w art. 102 ust. 1 Karty Narodów Zjednoczonych – dodaje adwokat.
Dlaczego rejestracja umowy jest ważna? Ponieważ – zdaniem mec. Rogalskiego – tylko wtedy, kiedy umowa została zarejestrowana można, w razie niekorzystnych rozstrzygnięć, odwołać się do organizacji międzynarodowych. Jeżeli rejestracja nie została dopełniona, taka możliwość stoi pod znakiem zapytania.
Odpowiedź na te pytania jest istotna szczególnie w kontekście możliwości zaskarżenia do organizacji międzynarodowych raportu rosyjskiego MAK, który odpowiedzialnością za katastrofę pod Smoleńskiem obarczył wyłącznie polską załogę samolotu Tu-154, pomijając całkowicie błędy popełnione przez rosyjskich kontrolerów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA