fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Elektroniczny system pokaże, kiedy przyjedzie nasz tramwaj

Materiały Producenta
Nowoczesne tablice zaczną działać na przystankach w Al. Jerozolimskich na początku listopada
„Rz” pokazuje pierwsza, jak będzie wyglądać nowoczesna informacja pasażerska. W ubiegłym tygodniu prototypy tablic przez cztery godziny stały na próbę na przystankach na pl. Zawiszy. Specjaliści testowali software i zasilanie systemu, a także wytrzymałość słupów do montażu urządzeń. Próby wypadły pomyślnie i... tablice zdemontowano.
– Bez obaw, w ciągu dwóch tygodni wrócą – uspokaja prezes Tramwajów Warszawskich Krzysztof Karos. – Dzięki tym próbom ustaliliśmy ich ostateczny wygląd – wyjaśnia.
Informacja będzie działała na 28 przystankach wzdłuż tramwajowej trasy wyremontowanej w ciągu ostatnich trzech miesięcy za 95 mln zł. Tablice pojawią się np. na placach: Narutowicza, Zawiszy i Starynkiewicza, przy Dworcu Centralnym, Muzeum Narodowym, moście Poniatowskiego i rondzie Waszyngtona.
Na każdej tablicy będzie widoczny numer linii i czas pozostały do przyjazdu pojazdu (te informacje będą na bieżąco aktualizowane na podstawie danych z urządzeń GPS w każdym tramwaju). Przeczytamy też o zmianach tras. Ciekłokrystaliczne ekrany zostaną zamontowane na wysokości 2,5 metra. Tablice będą miały 110 cm długości i 75 cm wysokości. Ten sam producent – firma Ascom – montował tablice na przystankach w szwajcarskich miastach Zurych i Aarau, ale w mniejszym formacie. Dlaczego je powiększył?
– Mniejszy format pasował do wąskich uliczek w szwajcarskich miastach, ale gorzej wyglądał na tak szerokiej arterii jak Al. Jerozolimskie – mówi Łukasz Wróbel z Ascomu. – Obraz powinien być doskonale widoczny z 25 metrów. Będzie się ściemniał i rozjaśniał, dostosowując do pory dnia i warunków atmosferycznych.
Na każdym słupie na wysokości 1,5 metra będzie przycisk dla osób niedowidzących. Po jego wciśnięciu pasażer usłyszy, jaki tramwaj przyjedzie za chwilę pierwszy.System kosztował 8,2 mln zł. Podobny działa np. na prestiżowym deptaku Ku-damm w Berlinie. W Warszawie poza Al. Jerozolimskimi tablice będą zainstalowane wzdłuż Trasy W-Z i al. Jana Pawła II. Pojawią się tam po remoncie torowisk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA