fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rewolucje w krajach arabskich

Libia: Relacja z operacji Świt Odysei w Libii

AFP
Państwa sprzymierzone przeciw libijskiemu dyktatorowi Muammarowi Kaddafiemu, po osiągnięciu założonych celów, realizują kolejne etapy interwencji zbrojnej
02:07
Kolejną noc lotnictwo sił koalicyjnych prowadzi ataki na cele w Libii. Jak poinformowała  Al-Dżazira, zaatakowane zostały punkty obrony przeciwlotniczej w pobliżu Bengazi i baza marynarki wojennej w Trypolisie.
W Trypolisie ciemności rozświetla ogień artylerii przeciwlotniczej sił wiernych Muammarowi Kaddafiemu. Korespondentka Al-Dżaziry poinformowała także o dwóch silnych eksplozjach w porcie, po których wybuchły pożary. - Widzimy jak płonie część portu. Prawdopodobnie zaatakowana została baza marynarki wojennej - relacjonowała Anita McNaught.
00:27
Siły międzynarodowej koalicji zaatakowały instalacje radarowe i dwie bazy obrony przeciwlotniczej armii Kaddafiego we wschodniej Libii - poinformowała arabska telewizja Al-Dżazira.
Obie bazy położone są na wschód od Bengazi, głównego bastionu powstańców.
23:40
Wojsko przypuściło atak na miasto Zintan na zachodzie Libii - poinformowała agencja Reuters, powołując się na naocznych świadków. Z ich relacji wynika, że z Zintan ucieka wielu mieszkańców.
21:55
Siły Muammara Kaddafiego poinformowały o zajęciu kontrolowanej przez powstańców Misraty, położonej około 200 km na wschód od Trypolisu - podała telewizja Al-Arabija.
Siły reżimowe poszukują w mieście "elementów terrorystycznych". Do odbicia Misraty miało dojść już trzy dni temu - pisze agencja AFP.
20:30
Francuskie samoloty odbywały dzisiaj loty rozpoznawcze nad terytorium Libii, ale nie atakowały - zapewnia ministerstwo obrony Francji. Według rzecznika sztabu generalnego pułkownika Thierry'ego Burkharda, około 20 francuskich samolotów, w tym myśliwce Rafale i Mirage 2000, przeleciało przez libijską przestrzeń powietrzną. - Według mojej wiedzy, nie było dzisiaj żadnego ataku lotniczego ze strony Francji - mówił Burkhard.
19.52
Departament Stanu USA podkreśla, że dla Waszyngtonu celem w Libii jest odsunięcie od władzy Muammara Kaddafiego.
- Usiłujemy przekonać pułkownika Kaddafiego i jego reżim, jego bliskich, że powinni oddać władzę. To jest naszym ostatecznym celem - oświadczył rzecznik amerykańskiej dyplomacji Mark Toner.
Wczoraj przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA admirał Mike Mullen nie wykluczał jeszcze, że Kaddafi pozostanie u władzy po zakończeniu sojuszniczej operacji.
Prasa w USA krytykowała dziś administrację Baracka Obamy za brak jasnych celów operacji w Libii.
19:35
Stany Zjednoczone wkrótce zredukują swój udział w operacji międzynarodowej w Libii - zapowiada minister obrony USA Robert Gates. Gates ocenił, że koalicja popełniłaby błąd, gdyby za cel obrała sobie likwidację libijskiego Muammara Kaddafiego.
 
18.33
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapewniał Izbę Gmin, że operacja militarna przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego jest zgodna z prawem i potrzebna. Jego zdaniem atak lotniczy koalicji zapobiegł "krwawej łaźni".
18.18
Al Dżazira donosi, że siły Kaddafiego przez wiele godzin bombardowały miasto Zintan. O trwających od kilku dni walkach w tym mieście, położonym około 130 km na południe od Trypolisu, informowała już w sobotę telewizja Al-Arabija. Miało wówczas dojść do ostrzału miasta przez czołgi.
17.20
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zgodzili się na rozpoczęcie planowania unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Planowanie może potrwać ok. 10 dni.
16.35
W Misracie siły Muammara Kaddafiego ostrzelały tłum nieuzbrojonych ludzi. Według AFP siły wierne Kaddafiemu zgromadziły ok. 500 osób w centrum Misraty, by zmusić je do zamanifestowania poparcia dla Kaddafiego. Na ulice wyszła kontrmanifestacja złożona z kilku tysięcy osób, którą ostrzelały siły Kaddafiego. Według rzecznika rebeliantów co najmniej 40 osób zginęło, a 300 zostało rannych
16.25
W ciągu najbliższych dni NATO wspomoże działania koalicji w Libii, a wkrótce przejmie koordynowanie operacji - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.
16.15
Pułkownik Muammar Kaddafi zabezpieczył swoją rezydencję pod Trypolisem przed nalotami aliantów, otaczając się cywilami. Przybyli tam oni z własnej woli, by chronić Kaddafiego. Potwierdza to wysłannik BBC obecny w Trypolisie
15.50
Dwa hiszpańskie myśliwce F-18 odbyły swój pierwszy lot nad Libią w ramach operacji "Świt Odysei"
15.20
Rada bezpieczeństwa ONZ zwołała nadzwyczajne spotkanie w sprawie sytuacji w Libii. Jak poinformował anonimowy dyplomata cytowany przez AFP, RB będzie najprawdopodobniej obradować przy drzwiach zamkniętych.
13.45
Pentagon zapowiedział, że operacja w Libii będzie kontynuowana. Jej przewodnictwo obejmą Francja i Wielka Brytania lub NATO. Przekazanie przywództwa odbędzie się w ciągu kilku najbliższych dni.
13.15
Rzecznik rebeliantów w Bengazi powiedział, że siły rewolucyjne są wdzięczne za naloty sił koalicyjnych, ale nie chcą obecności obcych wojsk lądowych w Libii.
13.10
Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zgodzili się na nowe sankcje wobec reżimu Kaddafiego, skierowane zarówno przeciwko osobom cywilnym, jak i i podmiotom gospodarczym.
13.05
Premier Rosji Władimir Putin ostro skrytykował zbrojną interwencję w Libii, porównując ją do "średniowiecznego wezwania do krucjaty". Putin podkreślił, że co prawda reżim Kaddafiego nie stosował demokratycznych kryteriów, ale nie jest to wystarczający powód do zbrojnej interwencji.
13.00
Minister obrony Belgii Pieter De Crem nie wyklucza wysłania wojsk lądowych do Libii. Mówi, że wszystkie wysiłki najpierw powinny skupić na zniszczeniu libijskiej obrony przeciwrakietowej i postawieniu Muammara Kaddafiego przed sądem. Na razie jednak Belgia nie deklaruje udziału w operacji wojskowej, bo wyklucza ją rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ.
12.30
Dwie narady w Brukseli w sprawie sytuacji w Libii. Około g.10.00 rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, po południu w innej części miasta na temat udziału w operacji będą rozmawiać ambasadorowie NATO. Sojusz Północnoatlantycki na razie jest w tej sprawie podzielony.
11.07
Rebelianci twierdzą, że wojska Kaddafiego zatrzymują cywili z przedmieść Misraty i pobliskich miejscowości, by użyć ich jako żywe tarcze podczas ataku na miasto. Mieszkańcy Misraty informują, że żołnierze Kaddafiego w cywilu są w centrum miasta.
10.00
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa popiera ataki lotnicze na Libię w ramach operacji "Świt Odysei". Nie będzie okupacji ani inwazji lądowej w Libii - dodał.
9.05
Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie włączą się działania militarne w Libii. Oba kraje arabskie popierają działania koalicji.
8.45
Władze Libii potwierdzają: podczas nocnego ostrzału stolicy Libii trafiono budynek, który uznawany jest za centrum dowodzenia pułkownika Muammara Kaddafiego. Zrównany z ziemią budynek pokazano zachodnim dziennikarzom.
8.15
Władze Francji nie mają żadnych dowodów na to, że podczas międzynarodowej interwencji w Libii zostali zabici cywile - powiedział rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin. Tymczasem brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w nocy brytyjskie siły powietrzne zrezygnowały z przeprowadzenia jednej z operacji, ponieważ w rejonie obecna była "nieznana liczba cywilów". O zabijanie cywilów oskarżali koalicję władze Libii.
6.00
Nasiliły się ataki koalicji na siły wierne Kaddafiemu. Po osłabieniu libijskiej obrony przeciwlotniczej rakietami Tomahawk, przyszła kolej na bombardowania innych obiektów.
Zobacz specjalny raport "Operacja w Libii"4.05
Agencje informują, że pociski rakietowe zburzyły całkowicie rezydencję Muammara Kaddafiego w Trypolisie. Według wysokiego rangą przedstawiciela sił koalicji atak odebrał dyktatorowi zdolność dowodzenia. Zaprzeczają temu libijskie władze, które nie chcą potwierdzić czy Kaddafi znajdował się w swojej rezydencji w czasie ataku.
4.00
Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie uznają zawieszenia broni zadeklarowanego przez przywódcę Libii Muammara Kaddafiego. Poinformował o tym doradca prezydenta Baracka Obamy do spraw bezpieczeństwa Tom Danilon.
Od soboty w Libii trwa międzynarodowa operacja "Świt Odysei" wymierzona przeciwko siłom Muammara Kaddafiego. Przystąpiła do niej koalicja USA, Francji, W. Brytanii, Kanady i Włoch.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA