fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rolls-Royce i Daimler złozyły ofertę na Tognum

Materiały Producenta
Rolls-Royce i Daimler chcą przejąć Tognum, niemieckiego producenta silników diesla. Firmy zaoferowały 3,2 mld euro
 
Brytujski Rolls-Royce i niemiecki Daimler poprzez joint venture chcą wspólnie podzielić się po połowie udziałami w Tognumie. Dzięki przejęciu oba koncerny wzmocnią swoją pozycję na rynku silników przemysłowych.
Oferowana cena za akcję Tognum to 24 euro co jest wartością wyższą o 30 proc. w stosunku do ceny giełdowej waloru.
Planowana spółka joint venture miałaby się składać z 28,4 proc. udziałów Tognum, które aktualnie posiada Daimler i  pozostałej części ewentualnie przejętych udziałów Tognum. Ponadto w skład nowej jednostki miałaby wejść należąca do Rolls-Royce'a spółka Bergen, wyspecjalizowana w produkcji silników dieslowskich.
Jeśli transakcja się powiedzie obie firmy wspólnie staną się drugim na świecie producentem silników przemysłowych. Potentatem w tej branży jest Caterpillar.
Tognum specjalizuje się w produkowaniu wielkich przemysłowych silników diesla głównie na potrzeby statków straży przybrzeżnej i do czołgów. Produkcja obejmuje również silniki do generatorów prądotwórczych używanych na platformach wiertniczych.
- Oferta brzmi rozsądnie. Daimler musiał jakoś zainwestować nadwyżki wygenerowane ostatnio. To interesująca ekspansja – komentuje Marc- Rene Tonn, analityk M.M. Warburg.
Dzięki doskonałej sprzedaży Mercedesa Daimler ma pieniądze na przejęcia. W ostatnich latach firma dokonała kliku poważnych akwizycji m.in. rosyjskiego Kamaza czy Tesli ,amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych. Ważnym nabytkiem niemieckiego koncernu była także inwestycja w zespół Formuły
Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA