fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Miliard euro z EBI dla miast

Bloomberg
Polskie samorządy pozyskały z Europejskiego Banku Inwestycyjnego prawie 1 mld euro w 2010 r. To dwa razy więcej niż w 2009 roku
Wśród polskich regionów największym klientem EBI okazała się w ubiegłym roku Warszawa. Tramwaje Warszawskie dostały ok. 231 mln euro na modernizację i rozbudowę tras oraz zakup nowych pojazdów. Stołeczny urząd pozyskał zaś ok. 121 mln euro na sfinansowanie różnych mniejszych projektów infrastrukturalnych.
Spore kwoty pożyczyły także Poznań i Lublin (odpowiednio 145 i 126 mln euro). Lublin w pierwszej kolejności zainwestuje pieniądze w przebudowę jednego z głównych skrzyżowań w mieście oraz remont Teatru Starego. Z kolei woj. łódzkie podpisało umowy w sumie na ok. 110 mln euro (inwestycje transportowe i w zakresie kultury).
Samorządowcy chwalą sobie współpracę z EBI - pożyczki są udzielne bez prowizji i przy stosunkowo niskim oprocentowaniu, choć ich uzyskanie nie jest łatwe. Coraz częściej do banku zwracają się też mniejsze miasta, w 2010 r. kredyt pozyskał Radom, Zielona Góra i Dąbrowa Górnicza. W 2009 r. samorządy dostały ok. 470 mln euro.
Inne europejskiej regiony także chętnie korzystają ze wsparcia EBI. Przykładowo w ubiegłym roku Rzym pożyczył 720 mln euro na budowę kolejnej linii swojego metra, a Barcelona - 400 mln euro na budowę 51 stacji podziemnej kolejki.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA