fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od sprzedaży mieszkania

Tomasz Rysiak, Kancelaria Prawnicza Magnusson
Nieznane
Teraz podatek od sprzedaży mieszkania płaci się przy okazji rozliczania PIT. Czy o transakcji, która może nastąpić nawet rok wcześniej, musi być informowany urząd skarbowy?
- Od 1 stycznia 2007 roku, w przypadku, gdy podatnicy zbywają mieszkanie nabyte już w 2007 r., nie są oni obowiązani do rozliczania dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania w ciągu 14 dni od dokonania sprzedaży. Zgodnie bowiem z treścią wprowadzonego od początku bieżącego roku art. 30e § 4 ustawy o PIT, podatek z tytułu uzyskania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. W praktyce oznacza to, iż podatek od dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży mieszkania np. w lutym 2007 r. podatnik rozliczy w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2008 r. Do tego momentu nie ma więc konieczności informowania urzędu skarbowego o dokonanej transakcji.
Co jest istotne, sprzedaż mieszkań nabytych przed 1 stycznia 2007 r. należy rozliczyć na starych zasadach, zgodnie z którymi podatek jest płatny w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości. W tym też terminie należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego deklarację PIT-23. -Lidia P.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA