fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Zawiadom ZUS o swoich przychodach

Dorabiający emeryci i renciści, którzy nie przekroczyli jeszcze wieku emerytalnego, powinni powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoich przychodach w 2006 r. do końca lutego.
Na wysokość wypłacanej emerytury lub renty nie wpływa bowiem tylko przychód nieprzekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 20732,70 zł rocznie. Jeśli zaś osiąga on 38 503,40 zł, to powoduje zawieszenie tych świadczeń.
Uwzględniany jest przychód m.in. ze stosunku pracy, pracy nakładczej, pracy na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej lub prowadzenia działalności gospodarczej. Także wtedy, gdy przepisy przewidują zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek od przychodu.
Bez względu na wysokość dodatkowych przychodów nie są zawieszane ani zmniejszane świadczenia osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, tzn. ukończyły 60 lat - kobiety, i 65 lat - mężczyźni, a także renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz świadczenia rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do nich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA