fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Stragan przy ulicy wymaga zgody

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
[b]Sprzedawałam do tej pory swoje towary na targowisku miejskim. Była to przede wszystkim sprzedaż sezonowa (kwiaty, owoce, ozdoby choinkowe) i ograniczała się do kilku miesięcy w roku. Niestety, plac targowy ma być zlikwidowany albo bardzo okrojony. Wyjściem dla mnie byłoby wystawienie straganu lub kiosku na chodniku przy ulicy, nawet znalazłam odpowiadające mi miejsce niedaleko domu. Do kogo mam wystąpić o zgodę?[/b]
[srodtytul]Stragan przy ulicy wymaga zgody[/srodtytul]
Osoba zainteresowana ustawieniem kiosku czy straganu składa wniosek do miejscowego zarządu dróg o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym drogi publicznej obiektu handlowego. Wiele zarządów zamieszcza wnioski w Internecie i wtedy trzeba to zrobić na takim właśnie formularzu.
Wnioski w poszczególnych miastach różnią się od siebie także zawartością merytoryczną. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj wniosku. W niektórych miastach są np. tylko trzy ich rodzaje, a w innych osiem.
Generalnie, jeżeli ktoś chce postawić kiosk i w nim handlować (obiekt trwały), występuje o zajęcie na cele budowlane. Jeśli natomiast ubiega się o plac na odręczną sprzedaż kwiatów czy zniczy przed dniem Wszystkich Świętych – to wielu gminach wypełni wniosek o zajęcie pasa na zasadach wyłączności.
Jednak złożenie wniosku i określenie czasu zajęcia to często za mało. Są dodatkowe wymagania. Na ogół trzeba przedstawić rzut poziomy obiektu oraz oczekiwany czas obowiązywania zezwolenia. Należy też dołączyć mapę geodezyjną, zazwyczaj w skali 1:500 lub 1:1000, z naniesioną lokalizacją obiektu oraz wypis z rejestru gruntów.
Niekiedy biurokracji jest więcej. W niektórych miastach wnioskodawca powinien uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą wraz z kompletem wymienionych dokumentów składa w zarządzie dróg.
Czasem, zazwyczaj w zabytkowych centrach, na taki, a nie inny wygląd straganu musi się też zgodzić architekt lub plastyk miejski. Niektóre miasta (np. Kraków) wymagają wręcz, by taki projekt przygotował architekt z uprawnieniami. Wydanie zezwolenia (ewentualnie odmowa) następuje w formie decyzji administracyjnej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wymaganych dokumentów. Odmowę zarządy tłumaczą np. zakłócaniem korzystania z drogi.
Za miejsce pod stragan czy kiosk trzeba zapłacić. O wysokości opłat decydują rady gmin w swoich uchwałach (ogólne zasady określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B8191EF584D66F9A734EA3F150591E99?id=184778]ustawa o drogach publicznych[/link]). Przy ustalaniu stawek gminy biorą pod uwagę m.in. kategorię drogi i jej lokalizację (w centrum jest zazwyczaj drożej niż na peryferiach).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA