fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czy prezydent złoży przysięgę 6 sierpnia

Według marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego może nastąpić w pierwszym tygodniu sierpnia
Termin zaprzysiężenia zależy od tego, kiedy Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze. Schetyna w rozmowie z Radiem Tok FM zaznaczył, że protestów nie jest tak wiele jak po poprzednich wyborach, dlatego uroczystość może się odbyć w pierwszym tygodniu sierpnia.
Kancelaria Prezydenta roz- poczęła już przygotowania do uroczystości. Nie chce jednak zdradzić żadnych szczegółów.
Przysięgę od Bronisława Komorowskiego odbierze Zgromadzenie Narodowe, czyli wszyscy posłowie i senatorowie.
Tradycyjnie po zaprzysiężeniu nowy prezydent wygłasza orędzie. Stałym punktem związanym z urzędem głowy państwa jest też przejęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.
Po 1989 r. uroczystości zaprzysiężenia miewały różny charakter. Lech Wałęsa wybrany w 1990 r. nie zaprosił na tę uroczystość poprzednika – generała Wojciecha Jaruzelskiego. Loża prezydencka była więc pusta.
Z kolei zaprzysiężenie Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 r. zostało zbojkotowane przez posłów obozu solidarnościowego. Nie było również Lecha Wałęsy, który przegrał z nim walkę o reelekcję.
Za to Kwaśniewski przybył na zaprzysiężenie Lecha Kaczyńskiego, które odbyło się według specjalnego protokołu ustalonego w Kancelarii Prezydenta.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA