fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Jest projekt ustawy cyfryzacyjnej

www.sxc.hu
Magdalena Lemańska
Przygotowany przez resort infrastruktury dokument trafił wczoraj wreszcie do konsultacji społecznych. W marcu może się znaleźć w Sejmie
Projekt reguluje proces wprowadzania w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej, która ma zastąpić obecną analogową 31 lipca 2013 roku.
Jak tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, resortowi zależy, by przeszedł on ekspresowo ścieżkę legislacyjną. – Po konsultacjach społecznych, które potrwają 21 dni, zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych, na co będzie maksymalnie siedem dni, potem zajmie się nim Komitet Rady Ministrów do spraw Informatyzacji i Łączności, Komitet Stały i Rada Ministrów, co powinno zająć 2 – 3 tygodnie – szacuje Karpiński. To oznacza, że do Sejmu projekt powinien trafić na początku marca.
[wyimek]1,25 mld zł to szacowany koszt zakupu dekoderów przez 5 mln Polaków[/wyimek]
Projekt tworzy m.in. ramy kampanii informacyjnej, jaką trzeba przeprowadzić, by poinformować Polaków o całym procesie, precyzuje, jakie wymogi muszą spełniać sprzedawane telewizory pozwalające na odbiór cyfrowego sygnału, jakie są obowiązki nadawców telewizyjnych i operatorów kanałów cyfrowych, oraz wprowadza zmiany w prawie telekomunikacyjnym i ustawie o RTV.
Zgodnie z międzyresortową strategią cyfryzacyjną nadawanie cyfrowe miało ruszyć komercyjnie we wrześniu 2009 r. Ten termin nie został jednak dotrzymany – pierwsze cyfrowe stacje nadają w kilku miastach tylko w ramach testów (choć nadawcy płacą za tę usługę).
Prace nad usługą komplikuje brak ustawy. Jeśli nie uda się przejść na cyfrowe nadawanie telewizji naziemnej do 17 czerwca 2015 roku, w wielu miejscach niemożliwe będzie odbieranie telewizji analogowej. Taki sygnał przestanie być chroniony.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA