fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Daybreakers. Świt. Wampiry wiecznie żywe ****

Walka ludzi i wampirów jest u Spierigów bezpardonowa i krwawa
kino świat
Horror SF australijskich braci Spierig (to drugi film w ich karierze po debiutanckich „Undead”) wpisuje się idealnie w modę na obrazy o wampirach. Gdyby twórcy wcześniej dostali zielone światło do jego produkcji, film „Daybreakers...”
już kilka lat temu mógł przywrócić fanom gatunku wiarę w to, że w jego obrębie może jeszcze powstać coś, co nie będzie karykaturą i zlepkiem klisz. Scenariusz został napisany w 2004 r. Trzy lata później rozpoczęły się zdjęcia.
Film rozgrywa się w 2019 roku w świecie zdominowanym przez wampiry głodujące wskutek niedostatku krwi wymierających ludzi. Część z nich jest hodowana, garstka ukrywa się i próbuje przetrwać. Edward (Ethan Hawke), wampiryczny biochemik, pracuje nad substytutem krwi i nawiązuje kontakt z członkami ludzkiego ruchu oporu, by znaleźć sposób na wsteczną transformację wampirów. Badania sponsoruje korporacja zarządzana przez bezwzględnie chciwego Bromleya (Sam Neill).
Walka ludzi i wampirów jest u Spierigów bezpardonowa i krwawa. Twórcy wykazali się znakomitym wyczuciem tempa i konwencji oraz stylu – barwna, nieco przerysowana postać ludzkiego niedobitka Lionela „Elvisa” Cormaca (świetny Willem Dafoe) pasuje tu jak ulał. Ekranowy świat jest intrygujący i powinien powrócić w sequelu (rzadko miewa się takie życzenia). Niebanalna intryga i odniesienia do naszej rzeczywistości, przekonujące aktorstwo i piękne zdjęcia...
Bracia udowodnili, że wiedzą, jak się robi dobre kino.
[i]Australia, USA 2009, reż. Michael Spierig, Peter Spierig, wyk. Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill, Claudia Karvan, kina: kina: Cinema City: Arkadia, Bemowo, Galeria Mokotów, Janki, Promenada, Sadyba, Multikino: Ursynów, Złote Tarasy, Silver Sreen: Targówek, Atlantic, Kinoteka[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA