Finanse

Indeksy giełdowe najwyżej od ponad roku

Inwestorów ośmielają również coraz lepsze prognozy dotyczące gospodarki USA
Fotorzepa, MS Magdalena Starowieyska
Dobre informacje z Chin i Japonii napędziły zwyżki cen akcji w Europie oraz w USA. Takich wyników nie notowaliśmy już od kilkunastu miesięcy
Giełdy Starego Kontynentu zanotowały wczoraj najwyższe poziomy od 15 miesięcy. Dow Jones Stoxx 600, odzwierciedlający zmianę kursu spółek z 18 krajów, osiągnął 253,17 pkt, o 0,5 proc. więcej niż 23 grudnia. Ostatni raz takie poziomy indeks notował w październiku 2008 r. Niemiecki Dax przekroczył 6 tys. pkt – co oznacza wzrost o 0,76 proc. w stosunku do sesji przed świętami i osiągnięcie stanów z września ubiegłego roku.
[wyimek]9,8 proc. wyniesie wzrost PKB Chin w tym roku. Informacja ta wsparła giełdy[/wyimek] Optymizm inwestorów wywołało m.in. podniesienie prognoz wzrostu gospodarczego przez chiński rząd. 25 grudnia władze w Pekinie zwiększyły szacunek tegorocznej dynamiki PKB z 9 do 9,8 proc. Podobnie przyjęta została zapowiedź rządu Japonii, że pozytywne dane o produkcji przemysłowej dowodzą, iż w tym roku kraj ten wyjdzie z recesji.
Na poprawę nastrojów wpływają także coraz lepsze prognozy dotyczące gospodarki USA. Dean Maki, analityk Barclays Capital, ocenił, że amerykański PKB wzrośnie w 2010 r. o 3,5 proc. Oczekiwania te wsparły dobre dane o sprzedaży detalicznej przed świętami udostępnione przez MasterCard. Informacje te sprawiły, że także indeksy w USA znalazły się na poziomach najwyższych od ponad roku. Dow Jones zyskał wczoraj 0,3 proc., Nasdaq 0,2, a S&P500 0,1 proc. Liderem zwyżek w Europie był stalowy gigant ArcelorMittal (kurs akcji na NYSE-Euronext wzrósł o 2,4 proc.). Rynek docenił także niemieckiego producenta turbin wiatrowych Repower Systems, po tym jak chiński parlament zaakceptował zmiany w prawie zachęcające do zwiększenia udziału energii odnawialnej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL