Teatr

Publicznym scenom grozi dzika prywatyzacja

Natalia Korczakowska
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Młodzi reżyserzy i aktorzy chcą zreformować polski teatr i uchronić go przed niekontrolowaną prywatyzacją
Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego (FOTW) założyli najważniejsi młodzi reżyserzy, m.in. Maja Kleczewska, Natalia Korczakowska, Barbara Wysocka, Remigiusz Brzyk, Michał Zadara, Paweł Pasini.
– Chociaż decydujemy o przyszłości polskiego teatru, czujemy się izolowani – powiedziała Barbara Wysocka na wczorajszym zebraniu założycielskim forum. Do reżyserów dołączyli aktorzy. – W XVIII w. powstał Teatr Narodowy, teraz ma wiele scen, chodzi o to, żeby je uratować – dodał Piotr Głowacki. Nawiązał do bulwersującej młodych twórców planowanej zmiany ustawy o działalności kulturalnej. Dopuszcza ona wieloletnią dzierżawę samorządowych scen przez różne firmy, co może być furtką do faktycznej ich prywatyzacji.
Reżyserzy i aktorzy podkreślili, że poprzez błędne rozwiązania systemowe dorobek polskiego teatru może zostać zmarnowany. Przypominając o konstytucyjnym obowiązku sprawowania mecenatu przez państwo, stwierdzili, że sztuka nie jest na sprzedaż, a widz nie może być traktowany jak klient. Domagają się nowej ustawy o teatrze i precyzyjnego określenia wzajemnych zobowiązań organizatora i instytucji teatralnej, które wykluczą istniejące niebezpieczeństwo manipulacji i wpływów politycznych. Postulują wyłanianie dyrektorów w jawnym konkursie i czteroletnie kadencje z możliwością jednokrotnego powtórzenia, a także zbudowanie systemu objazdu opartego na współpracy wielu scen. Zaapelowali o stworzenie ministerialnego systemu oceny artystycznej teatrów. Kryteriami byłoby uczestnictwo w festiwalach, ilość recenzji, rejestracja w TV. Na początku stycznia FOTW spotka się z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. [link=http://www.facebook.com/pages/Serwis-Kulturalny-rppl/140157390741]Komentuj na Facebooku[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL