Sfera budżetowa

Oszczędności na mundurach BOR

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu dłużej niż obecnie będą używać mundurów polowych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekty dwóch nowych rozporządzeń. Chodzi o zmiany w przepisach dotyczących umundurowania funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu oraz wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom BOR równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie i kwoty na zakup ubrania typu cywilnego.
Nowe regulacje przewidują sporo zmian, jeśli chodzi o umundurowanie tej formacji. Służy w niej obecnie około 2 tys. osób. Jak ocenia ministerstwo, zmiany w pierwszym z wymienionych rozporządzeń powinny przynieść ponad 1,5 mln zł oszczędności. Służyć temu ma przede wszystkim wydłużenie o rok użytkowania elementów umundurowania polowego przez tych funkcjonariuszy BOR, którzy nie wykonują codziennie czynności w tego typu mundurach.
Z zestawu ubrań służbowych i wyjściowych przysługujących tym funkcjonariuszom mają także zniknąć beret, płaszcz płócienny i spodnie letnie. Rozporządzenie wprowadza również nowe wzory umundurowania. Będą one jednak wprowadzane sukcesywnie (do czasu wyczerpania zapasów umundurowania według obecnego wzoru). Całkowita wymiana musi się zakończyć do 31 grudnia 2014 r. Od tej daty będą obowiązywały w BOR wyłącznie nowe wzory umundurowania. W myśl drugiego z tych projektów – w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom BOR równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie i kwoty na zakup ubrania typu cywilnego – wzrosnąć mają ekwiwalenty wypłacane funkcjonariuszom na zakup ubrania cywilnego, tak by pokryły także zakup butów zimowych, półbutów, koszuli i krawata, szalika, skarpetek i paska do spodni.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL