fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Będzie nowa partia, ale Dorn nie zostanie prezesem

Ludwik Dorn
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W sobotę Polska XXI zmieni się w partię Polska Plus. Rozważa poparcie Marka Jurka w walce o prezydenturę
Koniec samorządowego Ruchu Obywatelskiego „Polska XXI”?  W sobotę odbędzie się specjalny kongres. – Będzie to kongres założycielski partii politycznej Polska Plus – potwierdza informacje „Rz” poseł Kazimierz M. Ujazdowski z koła Polska Plus.
Stowarzyszenie Polska XXI powstało we wrześniu 2008 r. Jego założyciele: Ujazdowski i Rafał Dutkiewicz przekonywali, że nie tworzą platformy politycznej. Dlatego szykowana zmiana budzi protesty. Działacze lubuskiego oddziału stowarzyszenia w oświadczeniu piszą, że postanowili partyjny „pomysł Polska Plus całkowicie odrzucić”.
Czy nowa partia będzie współpracować z innymi prawicowymi ugrupowaniami? Z PiS – na razie raczej nie. Ostatnio Ludwik Dorn, szef poselskiego koła Polska Plus, ostro atakował tę partię. „PiS w niebywały wręcz sposób stoczyło się pod względem intelektualnym” – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika”. –Chcemy udowodnić delegatom, że nie chodzi nam o stworzenie platformy do koalicji z Kaczyńskimi i załapania się na listy wyborcze PiS – mówi jeden z posłów Polski Plus.
Jarosław Kaczyński, mówiąc w poniedziałek w Radiu Kielce o możliwości współpracy z posłami Polski Plus, stwierdził, że najpierw muszą go przeprosić.
Na kongresie działacze usłyszą więc również, że nowa partia wyklucza możliwość poparcia kandydatury Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. – Będziemy wystawiać własnego kandydata. Chcemy, by był to człowiek, który łączy niezależną centroprawicę – zaznacza poseł Lucjan Karasiewicz.
Nieoficjalnie działacze Polski XXI, zaangażowani w tworzenie nowej partii, mówią, że wspólnym kandydatem będzie Marek Jurek – lider Prawicy Rzeczypospolitej. Oficjalnie taka decyzja ma zostać jednak ogłoszona na wiosennym kongresie. – Zależy mi na współpracy z Polską Plus. Zawsze poparcie Kazimierza M. Ujazdowskiego czy Jarosława Sellina przyjmowałem z wdzięcznością – mówi „Rz” Marek Jurek.
Na kongresie padnie też deklaracja o samodzielnym starcie Polski Plus w wyborach samorządowych. Dlaczego? Zdaniem naszych informatorów liderzy Polski Plus, powstałej przecież na bazie organizacji samorządowych, liczą na uzyskanie w nich korzystnego wyniku. Co z wyborami parlamentarnymi? – Jeżeli się okaże, że mamy szanse mieć własną reprezentację, to pójdziemy sami – ucina Sellin. Jednak – jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz” – w przypadku tych wyborów możliwe byłoby startowanie z PiS.
W sobotę, na zamkniętej dla delegatów części obrad komitetu założycielskiego powołany zostanie tymczasowy prezes partii. Największe szanse mają Sellin i Karasiewicz. Dorn z kolei ma wejść do zarządu partii.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=w.wybranowski@rp.pl]w.wybranowski@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA