Finanse

Spór Ukraina – Rosja szkodzi Europie

Wyniszczonej recesją gospodarce Ukrainy może pomóc stabilizacja polityczna – twierdzi Komisja Europejska
Oficjalnie wezwała ona Kijów do radykalnych zmian. – Mało ambitne reformy oddalają nadzieje tej dawnej republiki sowieckiej na bliższą integrację z blokiem tworzonym przez 27 krajów kontynentu – uznano na szczycie UE – Ukraina w Kijowie.
Sobotni „Financial Times“ spekuluje, że za obawami KE stoi troska o nieprzerwane niepokojami dostawy gazu dla Europy – tak jak stało się to podczas styczniowej awantury z Moskwą – jeśli w świecącej pustkami kasie Ukrainy nie znajdą się pieniądze na zapłatę rachunków wystawionych przez rosyjski Gazprom. Tej zimy ma się to już nie powtórzyć. Kijów zapewniał, że dopilnuje wszelkich płatności. W listopadzie rachunek za rosyjski gaz wyniósł 750 mln dol. i został już zapłacony. Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso nie krył jednak, że złe stosunki Ukrainy i Rosji szkodzą całej Europie. – Ukraina musi przywrócić polityczną i gospodarczą równowagę, odkładając na bok destrukcyjne spory polityczne i przeprowadzając demokratyczne wybory prezydenckie – stwierdził Barroso.
Jednak politycy niewiele sobie robią z pogarszającej się sytuacji tamtejszej gospodarki. W ubiegłym miesiącu prezydent Wiktor Juszczenko, w wyniku sporu z politycznymi oponentami, zamroził linię kredytową z Międzynarodowego Funduszu Walutowego z limitem 16,4 mld dol. Gdy tamtejszy PKB kurczy się o 15 proc., to cios w samo serce gospodarki. Barroso obiecał unijną pomoc finansową, ale tylko pod warunkiem, że między kijowskimi prominentami zapanuje zgoda, pomoc MFW zostanie wznowiona, a chaos w finansach publicznych opanowany. – Będę z panem szczery, panie prezydencie – stwierdził szef KE. – Często odnosimy wrażenie, iż obietnice reform są tylko częściowo realizowane, a za słowami nie zawsze idą czyny. Reformy to jedyna droga, by zaprowadzić stabilizację oraz zacieśnić więzy z UE.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL