Muzyka

Gitary i ostre smyczki

Nowi mistrzowie alternatywy – tak się mówi o zespole Dredg. Będziemy mieli okazje posłuchać, jak grają na żywo. Coraz rzadziej współcześni rockowcy mierzą się z dużą formą i nagrywają albumy koncepcyjne. Żyje się szybko, wielu ludzi na słuchanie muzyki ma mniej czasu, więc i piosenki są coraz krótsze.
Ale są wykonawcy, dla których muzyka to coś więcej niż dwie zwrotki i refren. Muzycy Dredg zaczynali w połowie lat 90. od modnego wówczas nu metalu i takie utwory można znaleźć na ich pierwszych minialbumach: „Conscious” (1996) i „Orph” (1997). Ale pierwszą dużą płytą zaskoczyli wszystkich – na „Leitmotif” (1999) zaproponowali utwory dojrzalsze, ciekawsze, układające się w długą suitę, gdzie dominują fragmenty instrumentalne. Następny koncepcyjny album, „El Cielo”, (2002) zainspirowany był postacią słynnego malarza Salvadora Dalego. I choć na dwóch ostatnich płytach stali się nieco bardziej przystępni, to wciąż nie pozbyli się ambicji.
W Stodole zobaczymy też Judgement Day – zespół rockowy o naprawdę niecodziennym składzie. Trio składa się ze skrzypka, wiolonczelisty i perkusisty. Ale myli się ten, kto będzie po nich oczekiwał słodkich i gładkich dźwięków – grają naprawdę ostro. Jako suport zagra polski postrockowy kwintet California Stories Uncovered, który wydaje właśnie swój debiutancki album „Confabulations”. [i]Dredg i Judgement Day, Stodoła, ul. Batorego 10, bilety: 65 – 75 zł, informacje: tel. 22 825 60 31, piątek (23.10), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL