fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Dolnośląskie: Walczą z korupcją

Najlepsze w województwie
Rzeczpospolita
Najlepszy w województwie jest szpital w Świdnicy, tzw. Latawiec – zajął w rankingu 12. miejsce. 24. jest Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
Obok licznych certyfikatów świdnicki Latawiec uzyskał w tym roku jako pierwszy szpital w Polsce certyfikat antykorupcyjny. – Dbamy o satysfakcję pacjenta – mówi dyrektor Jacek Domejko.
Placówki nie rozpieszczają władze wojewódzkie ani NFZ. Nie dostała dotacji unijnej na sprzęt, a fundusz obniżył kontrakt bardziej niż innym lecznicom w regionie, aż o 30 proc. Mimo to Latawiec przeniósł się z czterech budynków do jednego. Zmniejszył liczbę łóżek z 600 do 360, ale przyjmuje więcej chorych: 35 tys. pacjentów rocznie (kiedyś 15 tys.). – Zadłużenie spadło o połowę, nasze inwestycje są warte 7 mln zł – cieszy się Domejko.
Działa tu pracownia kardiologii inwazyjnej, pododdział udarowy oraz pracownia tomografii komputerowej. Funkcjonuje już lądowisko dla śmigłowców. Wałbrzyski Szpital im. Alfreda Sokołowskiego to przykład udanej restrukturyzacji – zostały do niego włączone dwa inne szpitale: dziecięcy i miejski. – Były zadłużone na ponad 100 mln zł. Obecnie dług wynosi 40 mln zł. Spłacamy go z bieżącej działalności – zaznacza dr. Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych. Tylko w tym roku szpital zainwestuje 20 mlionów złotych. Z unijnych pieniędzy buduje oddział ratunkowy. 1 października otworzył ośrodek psychiatryczny na niemal 100 łóżek. – Szpital ma 30 oddziałów, ale kardiologia interwencyjna, chirurgia urazowa i ortopedyczna oraz neurochirurgia generują 80 proc. przychodów i decydują o głównym profilu naszych pacjentów – zauważa Szełemej. Placówka w styczniu otworzyła niepubliczny ośrodek radioterapii. – Na Dolnym Śląsku to drugie takie miejsce po Wrocławiu – mówi dr Szełemej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA