fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Katolickie "Noble" rozdane

Nagrody Totus
Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch
W przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Totus, określane mianem katolickiego Nobla. Nagrody przyznaje kapituła fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nagrodę odebrał aktor i reżyser Krzysztof Kolberger. Wyróżniono go za służbę pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego "Listu do artystów". Szczególnie zaś został wyróżniony za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem.
Kolberger oprócz bogatej kariery aktorskiej i reżyserskiej był też narratorem w „Tryptyku rzymskim", dubingował także postać Ojca Świętego w polskiej wersji filmu „Jan Paweł II". Za najważniejsze zadanie aktorskie w karierze uważa odczytanie testamentu Papieża, po jego śmierci w kwietniu 2005 roku. W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza wyróżniono Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" za owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Stowarzyszenie uruchomiło placówki dla bezdomnych, uzależnionych, ofiar przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnych matek.
W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nagrodę odebrał amerykański pisarz, teolog i filozof George Weigel. Wyróżniono go za odważne podążanie drogami wskazywanymi przez Jana Pawła II oraz za konsekwentne i skuteczne propagowanie jego nauczania. Weigel jest autorem 20 książek o tematyce religijnej, w tym obszernej biografii o papieżu-Polaku "Świadek nadziei". Totusa medialnego odebrał zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas". Uhonorowano ich za stworzenie wybitnego filmu, który jest wyrazem dążenia do obrony chrześcijańskiej tożsamości oraz za długoletnią determinację, która doprowadziła do powstania tego dzieła. "Producenci filmu stworzyli lekcję niepodległości wewnętrznej i zewnętrznej dla narodu polskiego." - czytamy w uzasadnieniu. Decyzją Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" specjalną Nagrodę Totus otrzymał kompozytor Wojciech Kilar w uznaniu wytrwałego otwierania dróg piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia. [ramka] [b]Nagrody Totus[/b] powstały z inicjatywy nieżyjącego już, biskupa Jana Chrapka, a ich celem jest promowanie w Polsce nauczania Jana Pawła II. W poprzednich latach otrzymali je między innymi: Polskie Radio, Władysław Bartoszewski, ksiądz Jan Twardowski, Katolicka Agencja Informacyjna oraz Fundacja Świętego Mikołaja.[/ramka]
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA