fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wyznawcy Allaha rosną w siłę

Muzułmanie modlą się przed waszyngtońskim Kapitolem (zdjęcie z września 2009 r.)
AP
Raport o islamie: Co czwarty mieszkaniec Ziemi to muzułmanin. W Europie jest ich trzydzieści osiem milionów
Do tej pory szacunkowe dane na temat wyznawców islamu znacznie się od siebie różniły. Teraz, po zebraniu danych z ponad 200 krajów, z dużą dokładnością oszacowano ich liczbę na 1,57 miliarda. To 23 proc. całej ludzkiej populacji.
Z najnowszego raportu prestiżowego ośrodka Pew wynika, że aż 60 proc. wyznawców islamu mieszka w Azji, nie licząc Bliskiego Wschodu, który jest kolebką islamu. – Raport pomoże się rozprawić ze stereotypem, że najwięcej muzułmanów jest na Bliskim Wschodzie. Oczywiście ten region z powodów kulturowych i religijnych jest sercem islamu. Tu są nasze najświętsze miejsca: Mekka, Medyna i Jerozolima. Ale Bliski Wschód zamieszkują głównie Arabowie, a nie muzułmanie – przypomina w rozmowie z „Rz” dr Anouar Majid, dyrektor Center for Global Humanities na amerykańskim Uniwersytecie Nowej Anglii.
Twórcy raportu podkreślają, że islam jest drugą religią świata po chrześcijaństwie, które liczy nieco ponad 2 miliardy wyznawców. Eksperci nie są zgodni, co do tego, czy muzułmanie będą w stanie niebawem przewyższyć chrześcijan liczebnością. – Islam jest religią rozwijającą się bardzo dynamicznie. Muzułmanie, w przeciwieństwie do chrześcijan, którzy określają siebie mianem wierzących, rzeczywiście praktykują swoją wiarę, a liczba wiernych rośnie. Według niektórych badań islam już prześcignął chrześcijaństwo – uważa Hassan Mansour z Ośrodka Islamskiego w Belfaście. Inni eksperci zauważają jednak, że w niektórych krajach przyrost naturalny maleje, a muzułmanie coraz później zakładają rodziny. – Na świecie zachodzi też modernizacja i sekularyzacja islamu. Dowodem na to jest radykalizacja niektórych odłamów. To po prostu próba powstrzymania nieuchronnych zmian kulturowych – przekonuje dr Majid. Z raportu wynika, że w Europie jest 38 mln wyznawców islamu. Najwięcej – 4 mln – w Niemczech. – Autorzy podkreślają, że muzułmanów w Niemczech jest więcej niż w Libanie. To chwytliwe porównanie, ale pamiętajmy o rozmiarach obu krajów – mówi Mansour. Aż 300 mln muzułmanów, czyli jedna piąta z całej ich populacji, mieszka w krajach, w których islam nie jest dominującą religią. Olbrzymie mniejszości zamieszkują Indie (161 mln), Etiopię (28 mln), Chiny (22 mln) i Rosję (16 mln). Wyznawcy islamu w tych krajach to najczęściej etniczni mieszkańcy, którzy żyją tam od wieków. Eksperci z Pew zbadali też główne podziały między muzułmanami na sunnitów i szyitów. Okazało się to dosyć trudne, bo wiele krajów nie prowadzi takich statystyk. Szacunkowe dane wskazują, że szyici, zamieszkujący głównie Iran, Pakistan, Indie i Irak, stanowią od 10 do 13 proc. wszystkich muzułmanów. [ramka]www Oficjalna strona Pew Institute[link=http://pewresearch.org]pewresearch.org[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA