fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Gwiazdozbiory dryfują w Toruniu

Pod planetarium Jana Matejkova stworzyła świetlną kometę
materiały prasowe
Miasto Kopernika ma nowy atut w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Kiedy we wtorek zapadł zmierzch, miasto Kopernika rozbłysło świetlnymi instalacjami. Wernisaż pierwszego festiwalu światła w Toruniu przyciągnął tłum gości. Na dziedzińcu gotyckiego ratusza z każdą minutą, odmierzaną przez wielki zegar na czerwonej ceglanej wieży, ekscytacja zebranych rosła.
Portugalscy artyści Nuno Maya i Carole Purnelle w ramach widowiska „Dryfujące gwiazdy” zapalili pływające świeczki i wodowali je na zaimprowizowanym pośrodku dziedzińca basenie. Kamery powiększyły światełka i przeniosły ich odbicia wysoko na ratuszową ścianę. Powstała na niej elipsa z planetami krążącymi wokół Słońca. Widzowie puszczali na wodę setki swoich światełek. Po „filmowym” przetworzeniu zamieniały się w sztuczne gwiazdozbiory dryfujące po murach ratusza.
[srodtytul]Kosmos na barokowej fasadzie[/srodtytul]
Tak zaczął się Festiwal Skyway 2009. Jego tematem jest kosmos. Festiwal to nowy atut miasta walczącego o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Po barokowej fasadzie kościoła św. Ducha w tańcu wirują amorki. Kolory zmieniają się jak w kalejdoskopie, a obrazów przybywa. Na ścianach kościoła ta sama portugalska grupa artystów wyczarowała zodiakalny zegar „Sky Machine”. W rytm muzyki Luisa Cilii obracają się kolejne znaki – od Barana do Ryb.
Potem ludzie z przypiętymi do ubrań miniaturowymi migającymi na czerwono diodami zaczynają krążyć po całym mieście w poszukiwaniu świetlnych atrakcji. Podążam za nimi. Kierunek wskazuje nam „Gwiezdny jeździec” – Bartosz Gryczka w kostiumie kosmity, sunący na rowerze z wielkim kolorowym parasolem. Trafiamy za nim pod Łuk Cezara (barokową kamienicę z przebitą bramą, prowadzącą na Starówkę), gdzie Francuz Bruno Peinado zainstalował wielką kulę – model Srebrnego Globu. Z kolei pod planetarium czeska artystka Jana Matejkova wykreowała kometę z wielobarwnym ogonem.
[srodtytul]Łzy św. Wawrzyńca[/srodtytul]
Przy fontannie na pl. Rapackiego toruńscy artyści Stefan Kornacki i Dominik Smużny zaczęli właśnie akcję odsłonięcia neonu Kosmos, pochodzącego ze zburzonego hotelu. Wzdłuż staromiejskich murów nad Wisłą odkrywam co rusz nowe atrakcje. W stawie Komtura świetlny cień drzewa. W fosie zamkowej pokazy tancerzy z ogniami. I projekcje zdjęć z kosmicznych wypraw astronautów.
Na toruńskim festiwalu świetlne instalacje prezentują artyści z dziewięciu krajów. Nieprzypadkowo właśnie teraz, gdy na niebie obserwujemy rój spadających meteorów zwanych perseidami.
W kolejne wieczory na widzów czeka jeszcze wiele atrakcji – m.in. grupa z Irlandii Guerrilla Lighting zmieni barwy toruńskiej panoramy, polscy artyści z SOS Music zaprezentują świetlny pokaz na kurtynie wodnej, a Portugalczyk Jočo Ribeiro – instalację „Perseidy” nawiązującą do wierzeń, że meteory to łzy świętego Wawrzyńca.
Program: [link=http://www.skyway09.eu " "target=_blank]www.skyway09.eu [/link]
Pokazy trwają do niedzieli 16 sierpnia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA