fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Mocny koniec tygodnia

W piątek wig20 zdecydowanie w górę. Optymizm z giełd zachodnich pod koniec dnia udzielił się też inwestorom w Warszawie. Znaczny popyt na akcje kilku spółek o największym udziale w indeksie podbił jego wartość o 3,2 proc.
Rzeczpospolita
W piątek obserwowaliśmy sporą zmienność notowań.Na szczęście dla posiadaczy akcji odbywało się to przy wzrostach. Obroty, podobnie jak w całym tygodniu, nie były zbyt wysokie
Rynki wschodzące, które w tym tygodniu były preferowane przez inwestorów, w piątek oddały pole giełdom rozwiniętym. To tam popyt wyprowadził główne indeksy o ponad 2 proc. w górę.
Dobrze odebrano odczyt niemieckiego wskaźnika IFO, który wzrósł mocniej od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczył wynikami finansowymi koncern Ford. Straty (-1,8 mld dol.) zostały przez inwestorów nagrodzone kilkunastoprocentowym wzrostem notowań. Wystarczyło, że były niższe, niż sądzono. Chociaż więc GM i Chryslerowi wciąż grozi upadłość, to amerykańskim inwestorom nie psuło to humoru. Indeks S&P wzrósł o 1,7 proc. a indeks giełdy NASDAQ o 2,5 proc.
Informacje o Fordzie ta podziałała także na inwestorów na innych giełdach, którzy w piątek najchętniej kupowali właśnie akcje spółek motoryzacyjnych. Paneuropejski indeks sektora zyskiwał ponad 2,5 proc., najwięcej wśród wszystkich branż.
Pozytywnie odebrano też dane na temat zamówień na dobra trwałe w USA. Okazało się że w marcu spadły one o 0,8 proc., podczas gdy spodziewano się spadku o 1,5 proc. W marcu sprzedano też więcej nowych domów, niż przewidywali analitycy, co jeszcze bardziej zwiększyło optymizm giełdowych graczy.
W Warszawie zainteresowanie zakupami akcji początkowo było niewielkie. Po udanym początku sesji (rano indeks WIG20 zyskał prawie 1,5 proc.), później ceny powolnie zaczęły się osuwać. Wynikało to nie tyle ze zwiększonej podaży, ile raczej z cofnięcia się kupujących.
W połowie dnia znów mieliśmy próbę mocniejszego wybicia. Stosunkowo niewielkim nakładem środków kupującym udało się wyprowadzić WIG20 o 3,2 proc. w górę.
To zasługa KGHM, którego akcje zdrożały o 6,5 proc. I nie przeszkodziła temu rekomendacja „sprzedaj” od analityków DM PKO BP. Obok KGHM mocno podrożały walory Pekao i PKN Orlen. Obroty na tych trzech spółkach to prawie jedna trzecia łącznych obrotów giełdy podczas piątkowej sesji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA