fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dla obieżyświatów i turystów

Przewodniki: „Francja”, „Hiszpania”, „Włochy”, „Portugalia”, „Grecja”, „Rzym”, „Paryż”, „Londyn”, Global PWN, Warszawa 2009
Rzeczpospolita
Ta wiadomość ucieszy wielu turystów i podróżników – przewodniki Rough Guide wracają na polski rynek.
Wracają, bo wiele lat temu niektóre tytuły, w ramach serii „Przewodników praktycznych”, wydawał Pascal. Ale kiedy licencja się skończyła, nie odnowił jej. Teraz po słynną serię sięgnęły Wydawnictwa Naukowe PWN pod marką Global PWN.
Trudno się nachwalić książki Rough Guide. Słyną one z rzetelności i wielkiej praktyczności. Pisane są dla obieżyświatów z plecakami organizujących sobie wyjazdy samodzielnie. Ale korzystają z nich też zwykli turyści wyjeżdżający z biurami podróży. Seria Rough Guides należy bowiem do „tłustych” przewodników, w których znajdziemy wszystko – od historii i legend związanych z odwiedzanymi miejscami po ceny biletów autobusowych. Każdy jest dziełem zespołu kilku, a czasem nawet kilkunastu autorów (Brytyjczyków) i współpracowników. Żelazną zasadą jest, że nie piszą oni o miejscach, których osobiście nie widzieli. Do tego nie piszą lukrowanych laurek o „rajskich”, „malowniczych” czy „zapierających dech w piersiach” widokach, lecz jak jest naprawdę („nie jest to specjalnie malownicza trasa – po drodze mijać będziecie reklamy, stacje benzynowe i zaniedbane domy”), chętnie wtrącają przy tym własne opinie niepozbawione brytyjskiego sarkazmu (o snobistycznej atmosferze włoskiego Positano: „przychodzący powylegiwać się na plaży ludzie często czują się lepsi od przeciętnego plażowicza”).
Układ graficzny książek jest niezwykle przejrzysty. Przewodniki wydawane są na cienkim, dobrej jakości papierze, dlatego wiele pomieściło nawet ponad tysiąc stron.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA