fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Od lipca tańsze smsy i internet w roamingu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Już w wakacje zapłacimy taniej za granicą za rozmowy, sms-y i korzystanie z Internetu za pośrednictwem telefonów komórkowych
Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził w środę obniżenie cen SMS-ów w roamingu do maksymalnie 11 eurocentów netto już od najbliższych wakacji, a także dalszą obniżkę cen rozmów w roamingu.
Obecnie średnia cena SMS-ów w roamingu wynosi w UE 28 centów - niemal 10 razy więcej niż za SMS-y krajowe.
Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzone zostanie sekundowe rozliczanie rozmów w roamingu już od 31 sekundy, tak by operatorzy komórkowi nie zawyżali opłat.
Teraz za połączenie trwające minutę i 10 sekund płacimy jak za połączenie dwuminutowe i od lipca ma się to zmienić.
Taniej będziemy płacić także za surfowanie na po internecie. Pobranie 1 megabajta danych będzie kosztowało maksimum 1 euro. Dzisiaj jest to 1 euro 68 eurocentów.
Aby zapobiec tzw. "szokowi rachunkowemu", klienci często korzystający z internetu przez komórkę będą mogli od 1 marca 2010 roku domagać się wprowadzenia dla nich maksymalnego limitu wydatków. Automatycznie zostanie on ustalony na 50 euro (bez VAT- u), jeśli do 1 lipca 2010 r. klient nie dokona innego wyboru. Po wykorzystaniu 80 proc. ustalonego limitu odbioru danych do odbiorcy telefonu zostanie wysłana informacja ostrzegająca go, że niebawem przekroczy ustalony limit. Po osiągnięciu 100 proc. - instrukcja, co zrobić, by nadal korzystać z przesyłu danych w roamingu. Jeśli klient nie odpowie, usługa zostanie zawieszona.
To już kolejny raz, kiedy Unia Europejska interweniuje i doprowadza do redukcji opłat za usługi w roamingu. 2 lata temu operatorzy zostali zmuszeni do obniżenia opłat za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą.
Przyjęte dzisiaj nowe przepisy przewidują kolejne obniżki cen do 2012 roku. Zdaniem Jerzego Buzka jest to wielki dzień dla Parlamentu Europejskiego, który udowodnił, że potrafi stanąć w obronie interesów obywateli.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA