fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Zainwestuj w siebie, to dobry moment

Flickr
Kurs językowy, fachowy certyfikat, a może studia podyplomowe? Inwestycjawe własny rozwój opłaca się nawet w czasach kryzysu
– To mi pozwoli rozwinąć się zawodowo – mówi Renata Majcher, specjalista do spraw personalnych w firmie Olympic Casino, która przed kilkoma dniami rozpoczęła roczne szkolenie trenerów biznesu. O bezpłatnym kursie grupy Trop finansowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dowiedziała się z ogłoszenia. To był niesamowity zbieg okoliczności, bo akurat w swej ocenie rocznej dostała zadanie prowadzenia wewnętrznych szkoleń z misji, wartości i standardów firmy. Wprawdzie jest z wykształcenia psychologiem, ale uznała, że bardzo jej się przyda znajomość technik kształcenia dorosłych. Podobnego zdania jest zresztą także jej firma, która zapewnia wymagane przez organizatorów gwarancje finansowe. PARP wymaga, by uczestnik, który nie zaliczy szkolenia zwrócił koszty.
Jak podkreślają doradcy personalni, nawet mając w miarę stabilną pozycję zawodową, warto zadbać o nowe umiejętności i kwalifikacje. Szkolenia i studia podyplomowe to także dobry pomysł na wykorzystanie okresu przerwy w pracy. – Dla osób bezrobotnych kształcenie się ma bardzo ważny psychologiczny aspekt; pomaga obronić się przed apatią, dezorganizacją czasu. W tej sytuacji studia nie tylko poszerzają horyzonty, ale i będą dobrym wsparciem psychologicznym – ocenia Justyna Lipowska, szefowa działu rekrutacji w firmie doradztwa personalnego HRK.
Czym się kierować w wyborze kierunku czy kursu? Beata Szlif-Nitka, dyrektor generalna internetowej giełdy pracy InfoPraca.pl, radzi, by zwracać uwagę na wymieniane w ogłoszeniach wymagania pracodawców.
Dobrym wsparciem przyszłej kariery mogą być np. profesjonalne certyfikaty branżowe. – Oprócz podstawowych kryteriów, jakie musi spełniać przyszły pracownik, warto mieć asa w rękawie. Może nim być międzynarodowa kwalifikacja – twierdzi Thierry Iovane z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA).
Jak ocenia Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj, właściciela portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, wzmianki o międzynarodowych kwalifikacjach zawodowych, np. ACCA, CFA, PMI, coraz częściej pojawiają się w ofertach zatrudnienia.
Czym się kierować w wyborze szkolenia? Zdaniem doradców personalnych warto zwracać uwagę na referencje i markę firmy.
Jak przypomina Adam Pokrzywniak, dyrektor Departamentu Stałego Zatrudnienia w Adecco Poland, umiejętności „miękkie” są oceniane w pierwszej kolejności przez przedstawicieli działów HR, którzy zwykle znają rynek firm szkoleniowych. I mają większe zaufanie do umiejętności kandydata zdobytych na kursie w znanej firmie. Podobnie jest zresztą ze szkoleniami „twardymi”. – Osoba szukająca pracy w IT będzie znacznie lepiej oceniona, jeśli pokaże certyfikaty z ukończenia szkoleń np. w Microsofcie, niż w nikomu nieznanej małej firmie – dodaje dyr. Pokrzywniak.
Warto też zadbać o naukę języków obcych. Jak wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, znajomość języka obcego to jedna z najbardziej cenionych przez pracodawców umiejętności (obok fachowego przygotowania). Czy inwestować w językowe certyfikaty? Zdaniem doradców personalnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy zwykle i tak sprawdzają językowe umiejętności kandydata. Jeśli jednak nie mamy na co dzień kontaktu z obcym językiem, kurs kończący się certyfikatem pomaga ukierunkować naukę i mobilizuje do wysiłku.
[ramka][b]15 procent[/b]
więcej zarabia przeciętnie absolwent studiów podyplomowych w porównaniu z pracownikami z samym wyższym wykształceniem [/ramka]
[ramka][link=http://www.kariera.pl/edukacja/]Edukacja szansą na nową pracę[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA