fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Pirat z Somalii przed sądem w USA

16-letni członek gangu, który porwał amerykańskiego kapitana, będzie pierwszą osobą od ponad stu lat sądzoną w USA za piractwo
Według BBC Abde Wale Abdul Kadhir Muse został już przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Matka chłopca zaapelowała do Baracka Obamy o uwolnienie syna. – Proszę, wypuśćcie moje dziecko. On jest nieletni, został po prostu wykorzystany do tego przestępstwa – mówiła Adar Abdurahman Hassan.
Muse był członkiem bandy, która napadła 8 kwietnia na statek „Maersk Alabama”, uprowadzając kapitana. Richarda Phillipsa trzymano w szalupie, pilnowało go trzech piratów. Ich kompani zaproponowali Amerykanom wydanie kapitana w zamian za okup. Rabusie, w tym Muse, przybyli na pokład amerykańskiego okrętu. Zaczęły się negocjacje. W tym czasie Amerykanie jednak zlokalizowali szalupę i snajperzy zastrzelili trzech piratów. Kapitan Phillips odzyskał wolność.
Somalijski rząd zapewniał, że schwytani piraci zostaną ukarani, że grozi im nawet kara śmierci. W USA te zapewnienia zostały jednak przyjęte z powątpiewaniem, bowiem od 1991 r. w Somalii panuje bezprawie. Właśnie brak skutecznie działającej administracji i sądów umożliwił piratom rozwinięcie na szeroką skalę ich procederu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA