fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wróg Kadyrowa zginął w Dubaju

Sulim Jamadajew
AFP
Czeczen Sulim Jamadajew został zastrzelony na parkingu. Był dowódcą batalionu sił specjalnych wywiadu rosyjskiego
Do zamachu na 35-letniego Jamadajewa doszło w sobotę. Nieznani sprawcy obezwładnili jego ochroniarzy i oddali do niego kilka strzałów. Dowódca zmarł po przewiezieniu do szpitala wojskowego. Poinformowała o tym Agencja Reutera, powołując się na policję w Dubaju. Rosyjski konsul w Zjednoczonych Emiratach Arabskich twierdził jednak, że nie ma „stuprocentowej pewności”, czy ofiara to rzeczywiście Jamadajew.
– Zabity posługiwał się dokumentami wystawionymi na nazwisko Sulejmana Madowa, a identyfikacji ciała nie potwierdzono – mówił Siergiej Krasnogor. Rosyjski portal Newsru.com napisał, że nazwisko mogło zostać zniekształcone podczas transkrypcji na język arabski.
– Podobna historia wydarzyła się w 2004 roku, gdy w zamachu w Katarze zginął były przywódca Czeczenii Zelimchan Jandarbijew. Ujawniono, że zabójstwa dokonali Biełaszkow i Poczkow. Później poprawiono ich nazwiska na Bałaszow i Bogaczow – mówi „Rz” Ołeksander Czerkasow z rosyjskiej organizacji Memoriał broniącej praw człowieka. „Rodzina zmarłego już rozpoczęła przygotowania do pogrzebu. To dowód, że Jamadajew nie żyje” – twierdzi agencja RIA Nowosti. Batalion Wostok, którym od 2003 roku dowodził Jamadajew (rozwiązany w 2008 roku), był doborową jednostką sił specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Służyli w niej Czeczeni lojalni wobec Moskwy. W sierpniu Wostok walczył w Osetii Południowej przeciwko Gruzji. Jamadajew był uznawany za głównego przeciwnika prorosyjskiego prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. W kwietniu ubiegłego roku w Gudermesie doszło do strzelaniny między ochroniarzami obu Czeczenów. Po tym incydencie Jamadajew został oskarżony przez Kadyrowa o najrozmaitsze przestępstwa. Nie brak też jednak głosów, że w zabójstwo Jamadajewa mogą być zamieszani Arabowie. „Zjednoczone Emiraty graniczą z Arabią Saudyjską, skąd pochodzi znany terrorysta Abu al Walid. Walczył po stronie bojowników czeczeńskich. Zniszczył go batalion Wostok. Za tę operację Jamadajew otrzymał tytuł bohater Rosji” – pisał Newsru.com. Jamadajew wyjechał do Emiratów Arabskich po zabójstwie swego brata. Drugi jego brat został zamordowany w 2003 roku. Dwaj pozostali są ścigani listami gończymi rozsyłanymi przez władze Czeczenii. Zdaniem ekspertów nagonka na klan dowódcy świadczy o walce o wpływy w Czeczenii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA