fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Minister i interesy jego żony

Reporter, Wiktoria Cieślikowska Wiktoria Cieślikowska, Wiktor Dąbkowski Dąbkowski Wiktor
Żona wiceszefa resortu środowiska Stanisława Gawłowskiego figuruje jako członek rady nadzorczej spółki PL Energia, która w tym ministerstwie stara się o koncesję na poszukiwania złóż gazu
Stanisław Gawłowski (poseł PO) jest sekretarzem stanu w resorcie środowiska wydającym koncesje na poszukiwania i eksploatacje m.in. złóż ropy i gazu.
Jedną z takich koncesji (na poszukiwania gazu) posiada prywatna spółka PL Energia należąca do Piotra Buszki. Wartość złoża, do którego ma prawo, wynosi ok. 225 mln zł. Ale resort odrzucił też wcześniej dwa inne wnioski spółki o zgodę na poszukiwania surowców, m.in. w Tychowie w okolicach Biłgoraja.
W tej chwili PL Energia stara się o następną koncesję na poszukiwania gazu ziemnego. Złożyła stosowne dokumenty w resorcie. „Wniosek o koncesję na złoże Uników (woj. łódzkie – red.) jest ciągle na etapie rozpatrywania” – czytamy w przesłanym do „Rz” piśmie ze spółki.
Ministerstwo Środowiska poinformowało nas, że postępowanie przetargowe w tej sprawie właśnie się kończy.
Jak ustaliła „Rz”, według Krajowego Rejestru Sądowego od 7 stycznia 2009 r. członkiem rady nadzorczej spółki PL Energia SA jest Renata Listowska-Gawłowska. To żona wiceministra Gawłowskiego.
[srodtytul]Żona na jedno posiedzenie?[/srodtytul]
Wiceminister Gawłowski w rozmowie z „Rz” zaznacza, że nie ma żadnego wpływu na wydawanie koncesji na poszukiwania i eksploatację m.in. złóż ropy i gazu. – Te sprawy nie znajdują się w zakresie moich kompetencji. Nie mam też nic wspólnego z PL Energia – twierdzi.
Podkreśla, że jego żona przestała być członkiem rady nadzorczej dwa tygodnie po otrzymaniu nominacji na to stanowisko. – Uczestniczyła w jednym posiedzeniu rady. Na pierwszym posiedzeniu otrzymała szczegółowy zakres działań spółki i gdy zobaczyła, czym dokładnie się zajmuje, zrezygnowała z członkostwa w radzie. Ona jest specjalistką z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i tym miała się zajmować w PL Energia – tłumaczy Gawłowski. Czy nie widzi konfliktu interesów? – No jasne, że widzę. I z tych powodów moja żona złożyła po pierwszym posiedzeniu rezygnację z członkostwa w radzie i współpracy z tą firmą. Wcześniej nie wiedziała, że może zaistnieć konflikt interesów – odpowiada.
[srodtytul]Znikająca z sieci[/srodtytul]
Jeszcze do wtorku nazwisko Listowskiej-Gawłowskiej jako członka rady nadzorczej PL Energia widniało na stronie internetowej spółki. Niespodziewanie zniknęło, gdy zapytaliśmy, jak żona wiceministra trafiła do tej firmy.
Po kilku godzinach w przesłanym do redakcji piśmie PL Energia oświadczyła, że Listowska-Gawłowska złożyła rezygnację ze stanowiska w drugiej połowie stycznia 2008 r. (czyli rok przed wejściem w skład rady). Prezes PL Energia Piotr Buszka twierdzi, że pismo z rezygnacją żony wiceministra z rady nadzorczej trafiło do KRS. – Nie potrafię jednak powiedzieć, jaką nosi datę – zaznacza.
[srodtytul]Specjalistka od energii odnawialnych[/srodtytul]
Z profilu żony wiceministra umieszczonego na portalu Nasza-Klasa wynika, że w 2008 roku ukończyła zaocznie licencjackie studia na kierunku administracji publicznej w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Obecnie uczęszcza na tej samej uczelni na magisterskie studia uzupełniające.
Próbowaliśmy się skontaktować z Renatą Listowską-Gawłowską, która pracuje w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Koszalinie. W spółce poinformowano nas jednak, że żona wiceministra już wyszła z pracy.
– Z punktu widzenia moralnego te związki budzą duże wątpliwości – ocenia Jan Szyszko, były minister środowiska w rządzie PiS. Stanisław Żelichowski z PSL: – To na pewno sprawa naganna.
Podobnego zdania jest Zbigniew Wassermann, poseł PiS. – Taka sytuacja stwarza bardzo poważne wątpliwości, czy powiązania personalne nie są wykorzystywane do wpływania na jakiekolwiek decyzje.
– Tak nie powinno być, ale skoro żona wiceministra zrezygnowała, to znaczy, że szybko się zorientowała, iż coś jest nie w porządku – dodaje Antoni Mężydło, poseł PO.
Zgodnie z prawem geologicznym i górniczym, by uzyskać zgodę na poszukiwania i eksploatację złóż strategicznych surowców, należy złożyć wniosek w resorcie środowiska. Dokumenty są oceniane przez urzędników z Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych. Ostateczną decyzję podejmuje odpowiedni wiceminister – Henryk Jacek Jezierski, który pełni też funkcję głównego geologa kraju. Koncesja może być przyznana uznaniowo bądź w formie przetargu.
[ramka]PL Energia SA
[b]Biznes na rosyjskim gazie[/b]
Spółka, której właścicielem jest Piotr Buszka, zajmuje się głównie realizacją projektów związanych z zagospodarowaniem gazu ziemnego i ropy naftowej.
Zakres jej działalności obejmuje też wykorzystanie energii pierwotnej, m.in. montaż pomp ciepła, silników, turbin gazowych i budowę systemów energetycznych na bazie gazu ziemnego (CNG i LNG). Z KRS wynika, że zysk PL Energia za 2007 r. wyniósł ponad 12,5 mln zł. Rok wcześniej było to nieco ponad 4 mln zł.
PL Energia jest współwłaścicielem notowanej na giełdzie firmy CP Energia. Ta zaś – jako druga po PGNiG – posiada umowę na dostawy gazu z Rosji.
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA