fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

O karierze sędziego zdecyduje ranking

Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Pierwsi sędziowie z nowej szkoły trafią do sądów dopiero w 2014 roku
Na przełomie maja i czerwca pierwsi kandydaci na sędziów będą zdawać egzamin już na nowych zasadach. Nowi sędziowie trafią do sądów dopiero w 2014 r. – dziś wchodzi w życie nowa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=300968]ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (DzU nr 26, poz. 157)[/link].
Nowe przepisy negatywnie ocenia Krajowa Rada Sądownictwa. Zapowiada, że najpierw przygotuje dla rządu założenia do nowelizacji ustawy, nie wyklucza też wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
Co najbardziej nie podoba się sędziom? Zbyt silna pozycja ministra sprawiedliwości i dyrektora szkoły nad jej funkcjonowaniem.
– Przecież ta szkoła ma mieć szczególny charakter – komentuje Stanisław Dąbrowski, przewodniczący KRS.
W myśl ustawy nabór na aplikację ogólną odbywa się w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów: testu, który sprawdza wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa, oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni, a także kwalifikowania stanów faktycznych.
Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu jest uzyskanie z testu minimum punktów (minister sprawiedliwości poda to minimum wraz z datą egzaminu). Na koniec powstanie lista kwalifikacyjna, a o miejscu na niej zdecyduje suma punktów z obu sprawdzianów. Na miejsce na aplikacji ogólnej może liczyć ok. 200 najlepszych kandydatów.
Ci, którzy znajdą się na niej, najwyżej mają największe szanse trafić do zawodu sędziego czy prokuratora.
Zanim to się stanie, będą musieli uzupełnić dokumenty o zaświadczenie o zdolności do podjęcia takiej służby. Ogólna nauka potrwa rok.
Kolejny etap to aplikacja sędziowska (54 miesiące) lub prokuratorska (30 miesięcy). Ci, którzy się na nią nie dostaną, mogą odwołać się od decyzji dyrektora szkoły do ministra sprawiedliwości. Kiedy i to nie pomoże, pozostanie jedynie odpowiedni wojewódzki sąd administracyjny.
W 30. miesiącu aplikacji sędziowskiej aplikanci przystępują do egzaminu. Ten składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zadania praktyczne na część pisemną oraz kazusy na część ustną opracuje zespół powołany przez ministra sprawiedliwości (na wniosek dyrektora szkoły). Sam egzamin przeprowadza komisja powołana również przez MS.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/03/03/o-karierze-sedziego-zdecyduje-ranking/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA