fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Sejm szerzej otworzył korporacje prawnicze

Fotorzepa, Darek Golik
Otwartych zostanie wiele pozaaplikacyjnych dróg dostępu do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza
Sejm uchwalił 19 grudnia 2008 r. nowelizację ustaw regulujących profesje prawnicze. Przewiduje ona, iż bez aplikacji i egzaminu zawodowego adwokatem lub radcą prawnym będą mogli zostać m.in. doktorzy habilitowani nauk prawnych, sędziowie, prokuratorzy.
Taką możliwość dostaną też prawnicy, którzy zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski po 1 stycznia 1991 r. i w ostatnich pięciu latach trzy lata pracowali w sądach jako asesorzy, asystenci, referendarze albo byli aplikantami sądowymi lub prokuratorskimi bądź też pracowali w kancelarii prawniczej.
Drogą do korporacji stanie się też doktorat z prawa, ale tylko dla osób z trzyletnią praktyką na wymienionych stanowiskach.
Doktorzy będą też mogli przystąpić bez aplikacji do egzaminu adwokackiego, radcowskiego, notarialnego. Podobnie jak osoby, które w ostatnich ośmiu latach pracowały przez pięć lat jako referendarze lub asystenci. Taką szansę otrzymają m.in. absolwenci prawa, którzy w ostatnich 10 latach pięć lat pracowali w kancelarii prawniczej albo w urzędzie przy świadczeniu pomocy prawnej, oraz osoby, które zdały egzamin sędziowski, notarialny lub prokuratorski.
Zmienią się nieco zasady naboru na aplikacje. Test będzie się składał ze 150 pytań, do zdania wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na 100. Kandydaci z Internetu dowiedzą się, jakie przepisy będą podstawą pytań testowych.
Sejm odrzucił poprawki posłów opozycji zmierzające do wprowadzenia ustnej formy egzaminu zawodowego oraz przywrócenia praktyk aplikantów w sądach i prokuraturach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA