fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Wszystko o Popiełuszce

Na zdjęciu ks. Jerzy Popiełuszko podczas mszy św. za ojczyznę w warszawskim kościele Świętego Stanisława Kostki w 1983 roku
Rzeczpospolita
Instytut opublikuje wszystkie dokumenty z archiwów dotyczące księdza Jerzego Popiełuszki. – Będzie burza – zapowiada historyk Jan Żaryn
Na potrzeby śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej w archiwum przeprowadzono dokładną kwerendę materiałów o ks. Jerzym Popiełuszce. Teraz zostaną opublikowane – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Pierwszy tom ukaże się na przełomie lutego i marca 2009 r., drugi – jesienią.
Będzie w nich wszystko, co znajduje się w IPN na temat inwigilacji i śmierci ks. Jerzego.
– W pierwszym tomie znajdą się dokumenty głównie SB, ale także Urzędu do spraw Wyznań oraz prokurator Anny Jackowskiej (w 1983 roku prowadziła śledztwo przeciwko księdzu) – mówi dr hab. Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, jeden z autorów zbioru. – Dokumenty ukazują działania władz wobec ks. Popiełuszki do momentu jego porwania oraz dotyczą reakcji na nastroje społeczne po porwaniu i zabiciu księdza Jerzego.
Materiały dotyczące porwania, zbrodni i procesu toruńskiego zostaną opublikowane w drugim tomie. Z naszych informacji wynika, że w IPN nie odnaleziono do tej pory żadnych materiałów, które by potwierdzały hipotezy o innym czasie i okolicznościach morderstwa ks. Jerzego.
– Będzie burza – przewiduje jednak Jan Żaryn. Dlaczego? W dokumentach są informacje od osób, które występują w nich jako TW. – Służyły SB do inwigilowania ks. Jerzego. Są wśród nich osoby świeckie i duchowne – mówi Żaryn. – To będzie najbardziej wrażliwa część tomu– uważa.
Historycy zdecydowali się rozszyfrować pseudonimy i w przypisach podają nazwiska. – Zdecydowaliśmy się na to z całą odpowiedzialnością, wiedząc, że sam zapis w ewidencji o rejestracji TW – w sytuacji, gdy nie ma teczek personalnych – nie rozstrzyga, czy współpraca była rzeczywista, czy tylko domniemana.
Jedną z osób, od których SB zbierała informacje o ks. Jerzym, był ks. Michał Czajkowski, pseudonim Jankowski, co wyszło na jaw w 2006 roku. Część dokumentów IPN była już publikowana przez Petera Rainę. Historycy chcą je teraz uporządkować i pokazać, jakie były wzajemne wpływy między kreującym politykę wyznaniową Komitetem Centralnym PZPR a wykonującym ją oficjalnie Urzędem do spraw Wyznań oraz nieoficjalnie – Departamentem IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Chcą również przedstawić relacje między Urzędem a MSW i mechanizmy oddziaływania na episkopat.
– Z informacji Służby Bezpieczeństwa korzystał Urząd do spraw Wyznań, który prowadził politykę nacisków na episkopat. Lansował tezę, że działalność ks. Popiełuszki jest polityczna i szkodliwa dla relacji państwo – Kościół, by w ten sposób doprowadzić do marginalizowania ks. Jerzego przez księdza prymasa. Na ile było to skuteczne, to już inne pytanie – konkluduje Żaryn.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA