fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Będzie kompromis w sprawie pakietu energetycznego UE

Będzie porozumienie w sprawie pakietu energetyczno – klimatycznego – uważa komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Stavros Dimas
– Nie mogę sobie wyobrazić, by w piątek w Brukseli nie doszło do jego zatwierdzenia – podkreślił na konferencji prasowej w Poznaniu.
Zaznaczył, że główne cele pakietu pozostają niezagrożone, a dyskusja dotyczy tylko 3 szczegółów, które trzeba ustalić na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej. Do rozwiązania pozostała jeszcze kwestia, jak dużo darmowych pozwoleń do emisji dwutlenku węgla powinny dostać firmy i jak wiele praw do emisji z inwestycji za granicą (tzw. CDM).
W propozycji Komisji Europejskiej całość praw do emisji CO[sub]2[/sub] miała być sprzedawana po 2013 r. na aukcjach, a przychody z tego tytułu szacowane na 30-40 mld euro, miały zasilić budżety państw.
- Mogę zapewnić, że bardzo duża część uprawnień do emisji będzie sprzedawana na aukcjach, a przychody z tego tytułu nie będą znacznie mniejsze, niż początkowo szacowaliśmy – powiedział Dimas.
Zaznaczył, że czasowe zwolnienia od kupowania uprawnień na aukcjach mają dotyczyć zasadniczo tylko sektora energetycznego. Niemcy chcą jednak ulgowego traktowania także dla innych gałęzi swojego przemysłu. Obawiają się, że narzucenie firmom dodatkowych kosztów w postaci obowiązku kupowania zezwoleń d emisji CO[sub]2[/sub], spowoduje przenoszenie produkcji przemysłowej do państw, gdzie nie ma ograniczeń emisji dwutlenku węgla.
Polska z kolei zabiega o zwiększenie tzw. funduszu solidarnościowego – czyli finansowania państw biedniejszych Unii Europejskiej przez bogatsze. Z tym, zdaniem Stavrosa Dimasa, nie powinno być problemu. Odmówił jednak podania, jaka część wpływów z aukcji powinna pójść na fundusz solidarnościowy.
- Niezależnie od ustaleń pakietu, państwa nadbałtyckie dostaną dodatkowe pieniądze na rozbudowę połączeń sieciowych, by wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne - dodał Stavros Dimas
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA