fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Galeria obrazów w oświęcimskiej kuchni

Jedna z prac powstałych w obozie, które będzie można obejrzeć w Muzeum Auschwitz- -Birkenau
Rzeczpospolita, Pio Piotr Guzik
Największa na świecie kolekcja rysunków, obrazów i grafik wykonanych przez więźniów zachowała się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Jednak większość z tych sześciu tysięcy dzieł, w których twórcy zawarli swoje doświadczenie Zagłady, jest ukryta w muzealnych magazynach.
Niebawem część obrazów zostanie przeniesiona do... kuchni. Tam bowiem – w dawnej obozowej kuchni mieszczącej się w kompleksie budynków położonym w samym centrum KL Auschwitz – ma powstać galeria sztuki.
Dyrekcja muzeum chce wyeksponować przede wszystkim te prace, które są najbardziej nasączone emocjami. Kuchnia to nieprzypadkowe miejsce na ekspozycję obozowych obrazów i grafik. – To było w obozie miejsce wyjątkowe, takie epicentrum nadziei. Każdy więzień marzył, by pracować w kuchni. Bo tam było ciepło, było jedzenie, czyli realne szanse na przeżycie. A więc gdzie indziej, jak nie tu, mówić o odczuciach więźniów? – pyta dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński. Muzeum ma już gotowy projekt przekształcenia kuchni w galerię. Teraz tylko szuka na to pieniędzy. – Dzieła, które chcemy pokazywać, będą opowiadać o więzionym człowieku: co czuł, czego się bał, w czym pokładał nadzieje, i wreszcie, co mu się śniło przez całe życie po wojnie – opowiada dyrektor Cywiński. W piątek w obozowej kuchni pokazano dziennikarzom ułamek tego, co się znajdzie w galerii. Są to najnowsze zakupy muzeum: wielkoformatowy obraz “Popioły” i równie monumentalny, namalowany z niezwykłą ekspresją tryptyk “Birkenau”, znany z ekspozycji w wielu krajach. Ich autorem jest Izaak Celnikier, mieszkający obecnie w Paryżu jeden z najważniejszych na świecie artystów, którzy przeżyli Holokaust, więzień Auschwitz-Birkenau i kilku innych obozów niemieckich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA