fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Szwedzi, rosomaki i tury na targach w Kielcach

Podczas XVI jużMiędzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnegoproducenci broni z całego świata pokażą najnowsze systemy uzbrojenia
Kieleckie targi to trzecia pod względem wielkości impreza tego typu w Europie. W tegorocznym MSPO weźmie udział 400 wystawców z 22 krajów. Będzie można zobaczyć m.in. nowe wersje transporterów Rosomak i samochodów pancernych Tur. Na specjalnych pokazach możliwości swojego przemysłu zbrojeniowego zaprezentuje Szwecja.
To właśnie szwedzki Saab Bofors Dynamics wyposaży w rakiety okręty polskiej marynarki wojennej. Za 36 kierowanych rakiet typu RBS 15 MK3 resort obrony zapłaci 110 mln euro.
Pięciometrowy pocisk RBS należy do najnowocześniejszych na świecie (ostatnio szwedzkie rakiety kupiła sojusznicza Bundesmarine). RBS 15 w najnowszej wersji ma zasięg 200 km, może niszczyć okręty i cele na lądzie. Dzięki precyzyjnemu systemowi kierowania wykorzystującemu radary i GPS, potrafi manewrować, omijać obronę i trafiać z dokładnością do jednego metra.
MON, które w tym roku wyda na inwestycje i modernizację armii 3,4 mld zł, w Kielcach zainicjuje dyskusję nad przyszłością w wojsku najnowocześniejszych systemów broni wykorzystujących Internet, mobilną telefonię, zaawansowane urządzenia informatyczne i lasery. Na razie wojskowi kupcy działają pod presją potrzeb misji bojowych w Afganistanie, Czadzie czy Iraku.
Szykują się zamówienia na bezpieczniejsze pojazdy, ruszyły kontrakty na elektrooptyczne wyposażenie dla żołnierzy, zbliża się czas wymiany helikopterów transportowych oraz decyzji dotyczących przyszłości broni pancernej.
Wczoraj Targi Kielce opublikowały wyniki za ubiegły rok. Jak podała wiceprezes zarządu, dyrektor ekonomiczny Bożena Staniak, przychody firmy przekroczyły w 2007 roku 36 mln zł. Przy rentowności sięgającej 24 proc. spółka zarobiła ponad 8,5 mln zł.
Kielce utrzymały drugie miejsce w krajowym rynku wystawienniczym, z 20,5-proc. udziałem. Liderem pozostają Międzynarodowe Targi Poznańskie.
jer
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA