fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dyplom daje zarobić

Flickr
Opłaca się kończyć studia. Ludzie z dyplomem wyższej uczelni mogą liczyć na zarobki średnio o niemal 2700 złotych miesięcznie większe niż osoby gorzej wykształcone
Ponad 5,1 tys. zł brutto miesięcznie zarabia średnio w Polsce osoba z wyższym wykształceniem. To o 2,2 tys. zł więcej niż ludzie mogący się pochwalić jedynie maturą. Pensje pracowników po podstawówce są jeszcze niższe. Dzieli je prawie 2,8 tys. zł od płac ludzi z dyplomem wyższej uczelni – wynika z analizy wynagrodzeń w różnych sektorach gospodarki przeprowadzonej przez „Rz”. Nie ma w Polsce branży, w której ludzie z wyższym wykształceniem zarabialiby poniżej średniej krajowej (ok. 3215 zł). W niektórych sektorach gospodarki płace ludzi z dyplomem uczelni wyższych są dwa lub więcej razy wyższe od płac ich gorzej wykształconych kolegów.
Pomimo doskwierającego polskim firmom od kilku lat braku wykwalifikowanych specjalistów z wykształceniem technicznym czy zasadniczym różnica płacowa związana z poziomem wykształcenia nie zmienia się.
– Choć procentowo w ostatnich latach szybciej rosły płace na niższych stanowiskach, to i tak utrzymują się znaczące dysproporcje między wynagrodzeniami – ocenia Wojciech Litwa z firmy doradczej Sedlak & Sedlak. Jego zdaniem w ciągu ostatniego roku najszybciej rosły wynagrodzenia specjalistów, które są o jedną szóstą wyższe niż rok wcześniej, a najwolniej kadry zarządzającej. – Ale i tak przy średniej 14,2 tys. zł były ponad sześć razy wyższe niż szeregowych pracowników – podkreśla Litwa.
3460 zł średnio o tyle różni się płaca osób z wykształceniem wyższymi podstawowym w handlu
Także przedsiębiorcy przyznają, że starają się zatrudniać jak najwięcej osób ze specjalistycznym wykształceniem wyższym. – Na wielu stanowiskach, zwłaszcza związanych z technologią produkcji, wykształcenie wyższe jest podstawowym warunkiem zatrudnienia – tłumaczy Jacek Pudło, prezes firmy odzieżowej Próchnik w Łodzi. Ale dodaje, że posiadanie tytułu magistra nie gwarantuje automatycznie wyższych zarobków. Wynagrodzenia tych, którzy bardziej przykładają się do pracy, wciąż rosną szybciej.
Marek Gutkowski, prezes Mostostalu Kielce, przyznaje, że choć rozpiętość płac w zależności od wykształcenia nie jest w firmie duża, to w ciągu ostatnich trzech lat wyraźnie szybciej rosły płace kierowników budów, a zatem osób z wyższym wykształceniem. – Kiedyś różnice w pensjach były mniejsze, teraz jest większa rozpiętość – tłumaczy. – Osoby z wyższym wykształceniem, jeśli dobrze sobie radzą, szybciej awansują, co pociąga za sobą wzrost płac.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA