fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Mózg geja przypomina kobiecy

Orientację seksualną można wyczytać z budowy szarych komórek. U homoseksualistów jest ona podobna jak u osób heteroseksualnych płci przeciwnej – udowodnili szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet
Mamy nowy dowód świadczący o tym, że różnice w orientacji seksualnej widoczne są także w budowie mózgu. Zwłaszcza jeśli chodzi o ważne struktury odpowiadające za emocje, nastrój, niepokój czy agresję. W rezultacie u homoseksualnych mężczyzn przypominają one te, jakie mają heteroseksualne kobiety. I na odwrót.
Zdaniem głównej autorki badań, Ivanki Savic z Karolinska Institutet w Sztokholmie, różnice te mają początek w życiu płodowym lub też we wczesnym dzieciństwie. Trudno jednak powiedzieć, w jakiej mierze są dziedziczne, a w jakiej mogą być skutkiem wystawienia w łonie matki na działanie hormonów płciowych. Niemniej oznacza to, że orientacja seksualna jest cechą zdeterminowaną biologicznie.
– Nasze badania są najsolidniejszymi spośród przeprowadzonych do tej pory analiz dotyczących różnic pomiędzy osobami homoseksualnymi a heteroseksualnymi – chwali się uczona.
Homoseksualizm nie jest zachowaniem wyuczonym, ale ma przyczyny biologiczne
To bowiem nie pierwsze naukowe prace poświęcone temu tematowi. Wnioski z wcześniejszych były podobne, ale pod znakiem zapytania stawiała je niedoskonałość metod, z których korzystano. Polegały one na przykład na ocenianiu przez badanych stopnia atrakcyjności twarzy mężczyzn i kobiet. Aby obejść ten problem, zespół pod kierunkiem Ivanki Savic postanowił sprawdzić parametry, które wydają się stałe w momencie urodzenia. A więc nie mogły ulec zmianie w wyniku procesów poznawczych.
W tym celu uczeni przebadali 90 ochotników, wśród których byli homoseksualiści i heteroseksualiści obojga płci. Użyli do tego celu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Za jego pomocą mogli oszacować rozmiary i kształty mózgów badanych.
Co się okazało? Mózgi heteroseksualnych mężczyzn są asymetryczne, tzn. ich prawa półkula jest nieco większa. Analogiczną zależność zaobserwowano także u lesbijek. Z kolei organy homoseksualnych mężczyzn charakteryzują się podobną symetrią jak te należące do pań o orientacji heteroseksualnej.
Istnienie różnic potwierdziło także kolejne badanie z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Z jej pomocą uczeni zmierzyli przepływ krwi w jądrze migdałowatym pełniącym w mózgu rolę centrum przetwarzającego sygnały o zagrożeniu, związanego z odczuwaniem strachu.
Okazało się, że jego aktywność u gejów jest podobna jak u heteroseksualnych kobiet. Jądro migdałowate wiąże się u tych osób gęstą siecią połączeń z regionami mózgu uzewnętrzniającymi uczucie strachu czy niepokoju.
Potwierdza to dane, iż panie trzykrotnie częściej cierpią na zaburzenia nastroju czy depresję niż panowie. Ale także fakt, że podobne problemy równie często pojawiają się u mężczyzn homoseksualnych. Być może wynika to – jak sugerują uczeni – z poczucia bycia odmiennym, ale może właśnie z różnic w aktywności ich szarych komórek.
Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Podobnie zresztą jak i poprzednie prace zespołu Ivanki Savic. Temat różnic między osobami o innej orientacji interesuje ją od dawna. Dwa lata temu uczona udowodniła, że mózgi homoseksualnych kobiet podobnie reagują na zapachy, ludzkie feromony, jak mózgi mężczyzn.
na podst. new scientist
Wyślij e-mail do autorki: i.redlinska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA