fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Rosną przychody z cyfrowych mediów

Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
Wpływy generowane przez cyfrowe media i usługi w telefonach komórkowych będą gwałtownie rosły.
W 2011 roku na świecie wydatki na te cele sięgną 153,4 mld dol., czyli aż 12 razy więcej niż w 2002 roku – wynika z najnowszego raportu o tendencjach w mediach cyfrowych na świecie opracowanego przez Światowe Stowarzyszenie Gazet (WAN, od World Association of Newspapers).
WAN bada wydatki na takie media i szacuje w kontekście działalności wydawców prasy. Już w tym roku w Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Azji i w strefie Pacyfiku oraz w USA mają one być warte 94,6 mld dol., o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.
Do zestawienia zaliczają się m.in. wpływy z reklam i opłat za ściąganie materiałów do telefonów komórkowych, opłaty za tzw. wideo na żądanie oraz za pliki muzyczne, reklamy i opłaty w grach komputerowych online oraz w e-bookach, za gry ściągane na komórki i reklamy w tych grach.
Zmiany na rynku nie będą tak szybkie bez poszerzania dostępu do takich usług. Według WAN liczba osób z bezprzewodowym dostępem do Internetu (przez komórkę) będzie rosła. W 2011 może być już 3,4 mld. Dostęp do szerokopasmowego Internetu za trzy lata ma mieć na świecie 540 mln gospodarstw domowych i będzie to ponad 10 razy więcej niż w 2002 roku. Będzie też rosła globalna baza klientów telefonii komórkowej. Najwolniej technologia cyfrowa rozwija się w tam, gdzie penetracja Internetu jest wciąż stosunkowo niewielka (mniej niż 40 proc.). Są to m.in. Ameryka Środkowa, Afryka (oprócz RPA i Tunezji), Chiny i Indie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA