fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Extra Żytnia może skusić inwestorów

Fotorzepa, Darek Golik
W lipcu resort skarbu zaprosi do rokowań w sprawie sprzedaży Polmosów Bielsko-Biała i Józefów – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
Te dwie największe spośród niesprywatyzowanych do tej pory wytwórni wódek mają trafić do jednego inwestora. Ministerstwo Skarbu chce je sprzedać razem, ponieważ obydwie produkują extra żytnią, która daje im ok. 5 proc. udziału w polskim rynku wódki wartym 8 mld zł.
Nie są znane szczegóły wyceny Polmosów w Bielsku-Białej i Józefowie. Beskidzki Dom Maklerski ma ją przedstawić w ciągu najbliższego miesiąca. „Rz” informowała, że resort skarbu miał zastrzeżenia do pracy BDM. Analitycy nie uwzględnili bowiem w wycenie wartości sztandarowej marki obu firm. W grę wchodziło wypowiedzenie umowy. Ostatecznie jednak w ubiegłym miesiącu Ministerstwo Skarbu Państwa porozumiało się z BDM. Z naszych szacunków wynika, że Polmosy w Bielsku--Białej i Józefowie są warte ok. 600 – 700 mln zł. Najcenniejsza dla inwestorów jest zaś marka Extra Żytnia.
550 mln zł wyniosły w 2007 r. łącznie przychody Polmosów w Józefowie i Bielsku-Białej
Nie jest wykluczone, że będzie chciała je kupić należąca do notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Belvedere Grupa Sobieski. – Będziemy się przyglądać markom, które wytwarzane są w Polmosach. Na razie wiemy jednak zbyt mało o planach resortu skarbu, aby sprecyzować nasze zamiany – mówi „Rz” Krzysztof Tryliński, prezes Belvedere.
Na sprywatyzowanie czekają jeszcze także wytwórnie w Koninie, Szczecinie oraz Toruniu. Ta ostatnia potrzebuje pożyczki bankowej, aby dokończyć budowę instalacji do odwadniania spirytusu wartej ok. 10 mln zł. Bez niej trudno będzie jej znaleźć nowego właściciela. W biurze prasowym MSP dowiedzieliśmy się, że firma nadal rozmawia z bankami w sprawie kredytu. Jeżeli go nie dostanie, grozi jej upadłość, tak jak Polmosom w Łodzi i Sieradzu oraz Koneserowi w Warszawie.
W czerwcu powinna się zakończyć prywatyzacja Polmosu Szczecin. Resort ustala ostateczne warunki umowy z The Brand Distillery w Londynie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA