fbTrack

Ekonomia

Inflacja w marcu zgodna z oczekiwaniami

W marcu 2008 roku pięć indeksów inflacji bazowej ukształtowało się w przedziale od 2,7 do 4,2 procent wobec od 2,5 do 4,2 procent w lutym, podał Narodowy Bank Polski
Inflacja netto to po wyłączeniu cen żywności i paliw wyniosła w marcu 2,7 procent, czyli tyle ile oczekiwali ankietowani przez Agencję Reutera analitycy.
W ujęciu miesięcznym ceny netto w marcu wzrosły o 0,3 proc., a w lutym o 0,6 proc. W ujęciu rocznym ceny w marcu, po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw, wzrosły do 3,9 proc. wobec 3,8 proc. w lutym.
Marcowa inflacja bazowa rok do roku, po wyłączeniu cen kontrolowanych, wyniosła 3,8 proc. wobec 3,7 proc. przed miesiącem. Inflacja rok do roku, po wyłączeniu cen o największej zmienności, wyniosła 4,2 proc., tak jak w lutym. Inflacja liczona metodą 15-proc. wyniosła rok do roku 4,2 proc. wobec 4,2 proc. w lutym. Indeks cen towarów i usług liczonych przez GUS (CPI) rok do roku wyniósł w marcu 4,1 proc. NBP liczy inflację po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw oraz tzw. 15-proc. średnią odciętą, którą oblicza się przez odrzucenie dwóch grup: 15% towarów, których ceny wzrosły najbardziej oraz 15% towarów, których ceny wzrosły najmniej.
Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL