fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

KNF zdecydowała: PKO BP przejmie SKOK Wesoła

Bloomberg
PKO Bank Polski zgodził się na ratowanie SKOK Wesoła przez przejęcie tej kasy. - Zapewni to pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej SKOK Wesoła – podała Komisja Nadzoru Finansowego.

Nadzór już pod koniec marca ogłosił, że czeka na zgłoszenia banków chcących ratować kasę Zgłosił się tylko PKO BP.

Na początku czerwca bank otrzymał zgodę UOKIK na tę operacje, ale kluczowe w takim procesie są warunki negocjowane z bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który udziela wsparcia na operację przejęcia kas stojących na skraju upadłości.

- Zgodnie z osiągniętym porozumieniem oraz obowiązującymi przepisami prawa przewidywane jest wsparcie przez BFG procesu restrukturyzacji SKOK Wesoła w formie gwarancji pokrycia strat oraz dotacji. Zgodę na transakcję wyraziła także Rada Nadzorcza banku. Na tej podstawie KNF podjął decyzję o przejęciu kasy przez PKO Bank Polski – poinformował bank.

- Od 19 czerwca PKO BP obejmie zarząd majątkiem SKOK, a 1 sierpnia 2015 roku kasa zostanie przejęta przez bank, co zapewni bezpieczeństwo jej klientom. Do dnia przejęcia SKOK Wesoła będzie obsługiwać swoich członków i ich produkty na dotychczasowych zasadach – podał bank.

Będzie też na bieżąco informował klientów SKOK o dalszych etapach tego procesu. Po przeprowadzeniu integracji uzyskają oni dostęp do pełnej oferty usług bankowych PKO.

O tym, że SKOK Wesoła w Mysłowicach jest w bardzo złej kondycji było wiadomo od dłuższego czasu i KNF już w maju ubiegłego roku wprowadziła w niej zarząd komisaryczny.

To jedna z większych kas w sektorze. Posiada 67 placówek w 12 województwach. Sieć jest skoncentrowana w województwie śląskim. Według danych na dzień 30 kwietnia 2015 roku SKOK Wesoła miała około 63 tysiące członków, których depozyty wynosiły około 624,6 mln zł. KNF podała, że aktywa tej kasy nie wystarczają na pokrycie jej zobowiązań, a niedobór wyniósł 282,8 mln zł.

- Poważne nieprawidłowości stwierdzone przez zarządcę komisarycznego w działalności poprzednich władz SKOK Wesoła przed ustanowieniem w kasie zarządcy znalazły odzwierciedlenie w licznych zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw przekazanych przez zarządcę komisarycznego do Prokuratury Okręgowej w Katowicach – podała KNF.

To kolejny przypadek przejęcie SKOK przez bank w celu ratowania środków klientów. Jako pierwszy zdecydował się na to Alior Bank, przejmując niewielki SKOK im. Św. Jana z Kęt, a potem bank Pekao, który zgłosił się do ratowania dużo większej SKOK im. Kopernika z siedzibą w Ornontowicach.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA