fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Błędna interpretacja nie zaszkodzi przedsiębiorcy, jeśli nie skłamał we wniosku

www.sxc.hu
Dla ZUS interpretacja dotycząca zakresu i sposobu zastosowania przepisów o składkach jest wiążąca i może być zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.

- Prowadzę małą firmę. Mam jednak wątpliwości związane z opłacaniem składek do ZUS za pracowników obcokrajowców spoza UE. Czy mogę wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podobnie jak do organów skarbowych w sprawach podatkowych? Jaka jest moc prawna takiej interpretacji, gdy się do niej zastosuję, a potem okaże się błędna i czy może być pewną formą kontroli firmy? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji. Może ona dotyczyć zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne w jego indywidualnej sprawie. Przy interpretacji przepisów o składkach na ubezpieczenia społeczne...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA