fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Turcja oburzona na papieża za „Pierwsze ludobójstwo XX. wieku”

AFP
Papież Franciszek nie tylko przypomniał o ludobójstwie Ormian sprzed stu lat, ale i dodał, że negowanie czy ukrywanie tej zbrodni jest przyzwoleniem na to, „by rany przeszłości wciąż krwawiły”.

W niedzielnym nabożeństwie w Watykanie, na którym padły te słowa, uczestniczyło wielu Ormian, w tym prezydent Armenii Serż Sarkisjan i patriarcha ormiańskiego Kościoła katolickiego (większość Ormian to wyznawcy ormiańskiego Kościoła Apostolskiego).

Papież uznał wymordowanie przez Turków półtora miliona Ormian (a także innych chrześcijan z upadającego imperium osmańskiego – Syryjczyków, Asyryjczyków, Chaldejczyków i Greków) za pierwszą wielką tragedię poprzedniego wieku, poprzedzającą te spowodowane przez nazistów i stalinistów.

Ściślej – mówiąc o pierwszy ludobójstwie XX wieku zacytował słowa Jana Pawła II sprzed czternastu lat. Pojawiły się wówczas we wspólnej deklaracji z katolikosem Karekinem II, głową ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, podpisanej w Eczmiadzynie - świętym mieście Orman.

Franciszek rozważania o ludobójstwie Ormian umieścił na dodatek w kontekście obecnych prześladowań chrześcijan. - Także i dziś słyszymy przytłumiony i lekceważony krzyk wielu naszych bezbronnych braci i sióstr, którzy z powodu swej wiary w Chrystusa lub przynależności etnicznej są publicznie i okrutnie zabijani – ścinani, krzyżowani, paleni żywcem – czy też zmuszeni do opuszczenia swej ziemi – cytuje papieża Radio Watykańskie.

Tak zdecydowane słowa wywołały oburzenie w Turcji, która reaguje groźbami, a nawet sankcjami prawie zawsze, gdy w jakimś kraju wspomina się o ludobójstwie Ormian czy przegłosowuje odpowiednie uchwały czy rezolucje (polski Sejm w 2005 roku).

Turcja podważa liczbę wymordowanych i uważa, że nie byli oni ofiarami ludobójstwa, lecz wojny domowej.

Najpierw do MSZ w Ankarze wezwano nuncjusza apostolskiego Antonia Lucibello, który usłyszał, że słowa papieża bardzo rozczarowały Turków. Ale to nie koniec. Jak zapowiedziały tureckie portale, „odpowiedź będzie adekwatna". Wieczorem informowano o odwołaniu tureckiego ambasadora ze Stolicy Apostolskiej „na konsultacje”.

Turcja jest też oburzona, że Watykan interesuje się obecnie wyłącznie chrześcijańskimi ofiarami, a o muzułmańskich ofiarach dzisiejszych wojen nie wspomina.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA