fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kto zastąpi Ban Ki-Moona

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon
AFP
Irina Bokova, szefowa UNESCO, wiceprzewodnicząca KE Kristalina Georgijeva, prezydent Litwy Dalia Grybauskaité, a może Vesna Pusić, wicepremier i szefowa MSZ Chorwacji. To możliwa lista następczyń Koreańczyka Ban Ki-moona na stanowisku Sekretarza Generalnego ONZ.

Bułgarka Bokova została nominowana już w czerwcu 2014 r. Nominacji dokonał jednak rząd Oreszarskiego, który kilka tygodni później upadł. Kilka tygodni temu Bokova została zatwierdzona przez nowy rząd Bułgarii. Warto podkreślić, że Europa Wschodnia to jedyna grupa państw, które nie miały dotychczas "swojego" sekretarza generalnego. Nie jest tajemnicą, że właśnie z tej części Europy będzie się wywodzić następca Ban Ki-Moona. A dokładniej następczyni, bowiem od dawna mówi się, że SG ONZ powinna zostać w końcu kobieta.

Irina Bokova dotąd byłą faworytką. Mogła liczyć na poparcie Moskwy z uwagi na dawne i osobiste powiązania z Rosją. Kreml jednak może zmienić zdanie po tym jak na początku lutego potwierdzono plany otwarcia centrum koordynacyjne NATO w Bułgarii. Z kolei USA nie są zadowolone z decyzji uznania Palestyny przez UNESCO z Bokovą na czele. Warto przypomnieć, że Sekretarza Generalnego ONZ wybiera Zgromadzenie Ogólne,ale na zalecenie Rady Bezpieczeństwa, w której zasiadają zarówno Rosjanie jak i Amerykanie.

Biorąc pod uwagę stanowisko Litwy wobec konfliktu na Ukrainie i ostry kurs wobec Rosji, kandydatura Grybauskaité jest raczej nierealna. Na tle Bułgarii i Litwy, Chorwacja jawi się jako państwo zachowujące równowagę wobec gorących tematów polityki międzynarodowej, a tym samym to Vesna Pusić zaczyna uchodzić za faworytkę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA