fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

21 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

"Chłopiec i świat"
materiały prasowe
21 listopada rozpoczyna się w Krakowie 21 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima – pisze Monika Kuc.

Jest to jeden z najstarszych i największych przeglądów etiud studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz animacji profesjonalistów, studentów i realizatorów niezależnych.

- E&A to przede wszystkim festiwal, na którym każdy powinien dokonywać prywatnych odkryć, szukać osobistych satysfakcji, czerpać radość z kontaktu z prawdziwymi artystami kina, którzy tworzą swoje filmy nie podlegając presji komercyjnego sukcesu." - mówi dyrektor artystyczny Bogusław Zmudziński.

Tygodniowy program festiwalu zawiera 351 filmów, stworzonych przez 82 artystów, a także różnorodne warsztaty i spotkania. Dwa główne przeglądy mają charakter konkursu. Uczestnicy rywalizacji studenckiej, obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne, walczą o Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu. W konkursie „Anima" na laureatów czekają Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky.

Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga odbierze w sobotę Grzegorz Królikiewicz związany od lat z Łódzką Szkołą Filmową. Wcześniejszymi laureatami tej nagrody byli Jerzy Kucia, Kazimierz Karabasz, Wojciech Marczewski, Marceli Łoziński i Jacek Bławut.

W programie festiwalu znajdują się też stałe cykle: animacja na żywo, klasycy europejskiej animacji, środkowoeuropejskie found footage, pełnometrażowe animacje, warsztaty animowane i dokumentalne.

Do tegorocznych wydarzeń należy prezentacja twórczości węgierskiego twórcy György'ego Palfiego, szczególnie filmu „Panie i panowie, ostatnie cięcie", zmontowanego z fragmentów innych dzieł – klasyki i kina kultowego. A w cyklu „Autoportrety twórców animacji" spotkania z Piotrem Dumałą oraz jednym z najciekawszych twórców rosyjskiej animacji -Dmitrijem Gellerem.

Będzie też można obejrzeć pięć najlepszych krótkometrażówek francuskiej Nowej Fali, animacje na temat I wojny światowej, ambitne animowane reklamy i najciekawsze pełnometrażowe animacje sezonu. Studio Platige Image organizuje warsztaty animacji postaci 3D, a Marcin Koszałka poprowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego.

Na specjalnym seansie „Szczęścia" - filmu z 1935 r. Aleksandra Miedwiedkina muzykę na żywo wykona zespół Południca. Ta pierwsza pełnometrażowa niema komedia przeleżała na półce 40 lat, wstrzymana przez radziecką cenzurę ze względu na swoje antybolszewickie akcenty. Wyróżniają ją też eksperymenty z obrazem, m.in. pierwsze próby z kolorem w historii studia Mosfilm.

Festiwal Etiuda&Anima potrwa do 27 listopada.

Monika Kuc

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA