fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Cyberprzestępczość - zgoda na ratyfikację dwóch konwencji

Gwałtowny rozwój internetu stawia krajowe systemy karne w trudnej sytuacji.
Sejmowe komisje poparły wczoraj projekty ratyfikacji dwóch konwencji o cyberprzestępczości. Obie są odpowiedzią na zjawiska kryminalne wynikające z postępu  technologicznego i cywilizacyjnego. Technologie informatyczne wykorzystywane są też przy popełnianiu już istniejących w naszym prawie przestępstw, takich jak oszustwo czy piractwo komputerowe.
W szczególny sposób technologie komputerowe mogą ułatwiać popełnianie takich przestępstw jak czyny o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym, a także seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży, produkcja oraz rozpowszechnianie pornografii dziecięcej. Czyny te zaliczane są też do cyberprzestępczości.
Gwałtowny rozwój internetu stawia krajowe systemy prawne w trudnej sytuacji. Internet zakłada globalny zasięg i powszechną dostępność. Dlatego konieczne okazuje się stworzenie międzynarodowych podstaw do walki z tymi groźnymi zjawiskami.
Rzecz dotyczy głównie odpowiednich przepisów i międzynarodowej współpracy. Tym celom ma służyć ratyfikacja obu konwencji.
etap legislacyjny: trafi do Sejmu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA