fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Festiwal Transatlantyk

Filmowo-muzyczny festiwal Transatlantyk
Archiwum autora, Monika Kuc MK Monika Kuc
W Poznaniu trwa filmowo-muzyczny festiwal Transatlantyk. To już czwarta edycja imprezy, której twórcą jest Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor muzyki filmowej i laureat Oscara - pisze Monika Kuc.
Całe miasto żyje festiwalem, o którym na ulicach informują wielkie bilbordy z plakatem „Odwaga i światło", zaprojektowanym przez Rosława Szaybo, przedstawiającym młodego człowieka pełnego twórczej energii. 120 filmów prezentuje m.in. Multikino, Nowe Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek, Muza i niestandardowe plenerowe Kino Łóżkowe na Placu Wolności. Zobacz galerię zdjęć
Na inauguracyjnej piątkowej gali w Sali Wielkiej CK Zamek publiczność wysłuchała prawykonania nowej kompozycji Jana A.P. Kaczmarka „Universa - Remix One", czyli remiksu „Univera - Opera Otwarta" , powstałej dla uczczenia 650-lecia istnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Jako kompozytor żyjący mam prawo bawić się z własnym utworem – wyjaśniał Jan A.P. Kaczmarek. – Modny dziś remiks to dla mnie tak naprawdę interesująca forma zmagania się z własnym dziełem.
Kompozycję wykonała Transatlantyk Symphony Orchestra, złożona z młodych artystów oraz Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego. Dyrygowała Monika Wolińska, zwana „panterą polskiej dyrygentury". Autorem wizualnej oprawy muzycznego dzieła, przenoszącego w kosmiczne Universum i przestrzeń galaktyk, a równocześnie sławiącego kreacyjne siły człowieka („Rozum znaczy więcej niż siła") był Mieczysław Bielawski.
Tradycją poznańskiego Transatlantyku są nie tylko filmowe pokazy, konkursowe przesłuchania filmowych utworów, czy warsztaty z mistrzami, ale także spotkania artystów z publicznością. W sobotę cykl ten otworzyło spotkanie z Grażyną Szapołowską. Aktorka mówiła o swoich rolach teatralnych i filmowych, pracy z Jerzym Jarockim, Adamem Hanuszkiewiczem, a przede wszystkim z Krzysztofem Kieślowskim, który zaproponował jej role filmową po obejrzeniu „Innego spojrzenia" Karoly Makka. U Kieślowskiego Szapołowska zagrała najpierw w „Krótkim filmie o miłości", potem w „Dekalogu" nr 6 i w „Białym". – Kieślowski pracował z matematyczną precyzją , już na etapie scenariusza miał wszystkie sceny co do sekundy wyliczone. – opowiadała. - A ja lubię reżyserów, którzy wiedzą dokładnie, czego chcą.
Transatlantyk trwa do 14 sierpnia, przed nami więc jeszcze kolejne spotkania, m.in. z Bogusławem Lindą, Rosławem Szaybo, Allanem Starskim, laureatem Oscara za scenografię do „Listy Schindlera" Stevena Spielberga". A także z Gayatri Chakravorty Spivak, profesor Uniwersytetu Columbia, prowadzącą badania w Afryce i Indiach. Autorką publikacji poświęconych antykolonializmowi i globalizacji. Profesor Spivak -wybitna filozofka i działaczka społeczna oraz krytyczka postkolonializmu - została laureatką tegorocznej nagrody Transatlantyk Glocal Hero (którą w ubiegłych edycjach festiwalu uhonorowano Yoko Ono, Elżbietę i Krzysztofa Pendereckiego oraz Bjørna Lomborga). Panel dyskusyjny z laureatką odbędzie się po pokazie filmu Görana Hugo Olssona „Rozważania o przemocy" 13 sierpnia.
Dziś na festiwalu odbędzie się polska premiera nowego filmu Lecha Majewskiego „Psie pole" i spotkanie z reżyserem, twórcą znakomitych filmów: „Wojaczka", „Basquiata", „Angelusa", Ogrodu rozkoszy ziemskich", „Młynu i krzyża".
Do niedzielnych hitów należy też spotkanie z aktorem Justinem Chatwinem (który zagrał u boku Toma Cruise'a w „Wojnie światów" Spielberga) i producentem Fordem Smithem. Opowiedzą o rewolucji, która dokonała się w amerykańskim przemyśle filmowym w ostatnich latach, rosnącej roli mediów społecznościowych i zmianie systemu produkcji.
Także niedzielnej projekcji „Powstania Warszawskiego" Jana Komasy, filmu fabularnego zmontowanego z materiałów dokumentalnych, towarzyszy spotkanie ze współautorami, m.in. kompozytorem muzyki Bartoszem Chajdeckim.
Monika Kuc
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA